12.09.2023

Рішення №184дп-23


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Роздільнянської місцевої прокуратури Одеської області Хряпченка Б.П.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№184дп-23

12 вересня 2023

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Роздільнянської місцевої прокуратури Одеської області Хряпченка Б.П.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів (далі – Комісія), у складі: головуючого Гнатіва А.Я., членів – Війтовича Л.М., Житного О.О., Захарової О.С., Отвіновського П.Л., Поліщука В.В., Стуконога О.І., Томак М.В., Цуркана М.І., Юзькова О.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Роздільнянської місцевої прокуратури Одеської області Хряпченка Б.П. у дисциплінарному провадженні № 07/3/2-464дс-101дп-23,

 

У С Т А Н О В И Л А:

 

1. Відомості про прокурора, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження

Хряпченко Богдан Павлович з червня 2012 року працює в органах прокуратури, з 15 грудня 2015 року обіймає посаду прокурора Роздільнянської місцевої прокуратури Одеської області.

Присягу працівника прокуратури склав 19 червня 2012 року, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 27 вересня 2017 року.

Характеризується посередньо, дисциплінарних стягнень не має.

Відповідно до наказу керівника Одеської обласної прокуратури від               11 квітня 2022 року № 545к у зв’язку з припиненням функціонування місцевих прокуратур Одеської області й початком роботи окружних прокуратур Одеської області з 15 березня 2021 року, а також непроходженням атестації, прокурору Роздільнянської місцевої прокуратури Хряпченку Б.П. тимчасово визначено робоче місце у Суворівській окружній прокуратурі м. Одеси Одеської області.

 

2. Відомості щодо етапів дисциплінарного провадження

 

До Комісії 05 червня 2023 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Дзюби І.І. про вчинення прокурором Хряпченком Б.П. дисциплінарного проступку, яку автоматизованою системою розподілено члену Комісії Житному О.О.

За результатами розгляду скарги Житним О.О. 08 червня 2023 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 07/3/2-464дс-101дп-23, відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі – Закон № 1697-VII) проведено перевірку викладених у ній обставин та 11 серпня 2023 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора Хряпченка Б.П.  

Скаржника та прокурора Хряпченка Б.П. своєчасно та належним чином повідомлено про час і місце проведення засідання Комісії.

Від скаржника у засіданні взяв участь прокурор відділу управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора Опішняк О.П., який у повному обсязі підтримав доводи дисциплінарної скарги та зазначив про наявність ознак дисциплінарного проступку у діях прокурора Хряпченка Б.П.

Прокурор Хряпченко Б.П. надіслав заяву про розгляд висновку без його участі.

За вказаних обставин Комісія, ураховуючи вимоги пункту 1 частини третьої статті 47 Закону № 1697-VII, прийняла рішення про розгляд висновку за відсутності прокурора.

 

3. Зміст дисциплінарної скарги

Прокурор Хряпченко Б.П. зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності та у період з 01 січня до 31 березня особисто подавати декларацію доброчесності прокурора (далі – Декларація) за встановленими формою та правилами. Зазначені вимоги у поточному році він виконав                    08 лютого 2023 року подав таку Декларацію, у якій вказав недостовірні відомості.

За таких обставин скаржник вважає, що у діях прокурора Хряпченка Б.П. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 (вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури) частини першої статті 43 Закону № 1697-VII.

 

4. Обставини, встановлені під час здійснення дисциплінарного провадження

Заслухавши доповідача – члена Комісії Житного О.О., представника скаржника Опішняка О.П., вивчивши висновок, дослідивши інші матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила таке.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII та пункту 3 розділу ІІ Порядку проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293 (далі – Порядок № 293), Хряпченко Б.П. як прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності шляхом заповнення з 01 січня до 31 березня на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора Декларації за встановленими формою та правилами.

З вимогами Порядку № 293 Хряпченко Б.П. ознайомлений.

08 лютого 2023 року Хряпченком Б.П. на сайті Офісу Генерального прокурора заповнено Декларацію та підписано її шляхом накладання власного кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП). У пункті 9 розділу ІІ Декларації, який містить твердження «Мені не повідомлялося про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, обвинувальні акти, клопотання про звільнення мене від кримінальної відповідальності не перебували у провадженні суду, рішення про результати судового розгляду у таких справах не ухвалювалися» Хряпченко Б.П. надав відповідь «підтверджую».

Водночас у період часу, за який подано зазначену Декларацію, у провадженні судів розглядалися в межах кримінальної юрисдикції матеріали щодо Хряпченка Б.П.

Так, ухвалою Одеського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року за результатами розгляду апеляційних скарг прокурора та захисника засудженого вирок Іллічівського міського суду Одеської області від 05 вересня 2019 року стосовно Хряпченка Б.П., обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу (далі – КК) України, скасовано. Кримінальне провадження (конфіденційна інформація) стосовно обвинуваченого Хряпченка Б.П. закрито на підставі пункту 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу (далі – КПК) України у зв’язку з невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості в суді й вичерпанням можливості їх отримання.

На вказане рішення Одеською обласною прокуратурою 07 липня 2022 року подано касаційну скаргу, за результатами розгляду якої ухвалою колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду 18 липня 2022 року відкрито касаційне провадження. Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої палати Касаційного кримінального суду від 14 березня 2023 року (після подачі Хряпченком Б.П. Декларації) касаційну скаргу задоволено, ухвалу Одеського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року у справі (конфіденційна інформація) стосовно Хряпченка Б.П. скасовано та призначено новий судовий розгляд у суді апеляційної інстанції.

 

5. Пояснення прокурора та інших осіб

Прокурор Хряпченко Б.П. пояснив, що вироком Іллічівського міського суду за результатами розгляду стосовного нього кримінального провадження 05 вересня 2019 року ухвалено обвинувальний вирок.

Не погодившись із зазначеним вироком суду, він особисто та його захисник подали апеляційні скарги до Одеського апеляційного суду. Апеляційну скаргу  подано також прокурором.

За результатами розгляду апеляційних скарг Одеський апеляційний суд виніс 13 квітня 2022 року ухвалу, якою вирок Іллічівського міського суду від 05 вересня 2019 року скасовано, а кримінальне провадження стосовно нього закрито у зв’язку з невстановленням достатніх доказів винуватості й вичерпанням можливості їх отримати (на підставі пункту 3 частини 1 статті 284 КПК України).

Далі, не погодившись із зазначеною ухвалою Одеського апеляційного суду, прокурор Одеської обласної прокуратури подав касаційну скаргу, за результатами розгляду якої ухвалою колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду 18 липня 2022 року відкрито касаційне провадження.

Таким чином, Хряпченко Б.П. вважав, що остаточне судове рішення у зазначеному кримінальному провадженні стосовно нього не прийнято. Зазначив, що відповідно до вимог КПК України розгляд обвинувального акта безпосередньо судом апеляційної інстанції не передбачено.

Також він вважав, що у пункті 9 Декларації вказав правдиві відомості, оскільки Одеським апеляційним судом 13 квітня 2022 року не здійснено розгляду обвинувального акта та не ухвалено рішення за результатами його розгляду. Судом апеляційної інстанції розглянуто апеляційні скарги учасників кримінального провадження й ухвалено рішення за результатами розгляду таких скарг, а не за результатами розгляду обвинувального акта. На думку прокурора, пунктом 9 Декларації не вимагається зазначати про результати розгляду та ухвалення судами рішень в апеляційній та касаційній інстанціях.

Хряпченко Б.П. зазначив також, що інформація про ці обставини міститься у відповідних відкритих реєстрах та відома працівникам Одеської обласної прокуратури, а тому умислу на її приховування він не мав.

У додаткових письмових поясненнях на адресу Комісії Хряпченко Б.П. зазначив, що його особисто з Порядком № 293 ніхто не ознайомлював до моменту подачі ним Декларації. Прокурор ОСОБА-1 22 лютого 2023 року надала йому розписатися у листі ознайомлення, однак із самим Порядком № 293 він не ознайомлювався.

З урахуванням викладеного вище Хряпченко Б.П. вважав, що не вчиняв жодних дій, які порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури. Умислу на приховування загальновідомих фактів у нього також не було.

Прокурор Суворовської окружної прокуратури міста Одеси Одеської області ОСОБА-1 пояснила, що на виконання доручення керівника окружної прокуратури на неї безпосередньо покладено обов’язок ознайомити працівників прокуратури, у тому числі Хряпченка Б.П., із листом Одеської обласної прокуратури від 11 лютого 2022 року № 07-36вих-6окв-23 щодо ознайомлення працівників з Порядком № 293, та, у разі необхідності, – отримання особистих електронних ключів, що нею безпосередньо зроблено. Прокурор Роздільнянської місцевої прокуратури Хряпченко Б.П., якому тимчасово визначено робоче місце у Суворівській окружній прокуратурі міста Одеси Одеської області, ознайомився із зазначеним листом, що засвідчив особистим підписом.

За результатами виконання цього доручення нею підготовлено листа за підписом виконувача обов’язків керівника окружної прокуратури на адресу Одеської обласної прокуратури про його виконання та долучено списки прокурорів, які ознайомилися з Порядком № 293.

До своїх пояснень ОСОБА-1 долучила листа про ознайомлення прокурорів із Порядком № 293, в якому у рядку № 37 міститься підпис прокурора   Хряпченка Б.П. та вказано дату ознайомлення 22 лютого 2023 року.

Виконувач обов’язків керівника Суворовської окружної прокуратури міста Одеса Одеської області ОСОБА-2 зазначила, що 01 березня 2023 року нею направлено на адресу Одеської обласної прокуратури інформацію про ознайомлення підпорядкованими прокурорами із Порядком № 293, а також про подачу ними Декларацій. Як вбачається із долучених списків, прокурор Хряпченко Б.П. своїм підписом засвідчив ознайомлення з Порядком № 293 та подачу Декларації.

Прокурор відділу управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОБА-3 пояснив, що відповідно до своїх функціональних обов’язків він є уповноваженою особою, яка в межах компетенції та повноважень здійснює перевірку своєчасності та повноти подачі прокурорами Одеської обласної прокуратури Декларацій.

У ході цієї перевірки ним встановлено факт можливого внесення прокурором Хряпченком Б.П. у подану 08 лютого 2023 року Декларацію недостовірних тверджень. Так, Хряпченком Б.П. не зазначено результатів судового розгляду в Одеському апеляційному суді апеляційних скарг самого Хряпченка Б.П. та прокурора. Судове засідання відбулося 13 квітня 2022 року. Ухвалою Одеського апеляційного суду за результатами розгляду апеляційних скарг прокурора та захисника засудженого Хряпченка Б.П. скасовано вирок Іллічівського міського суду Одеської області від 09 вересня 2019 року стосовно Хряпченка Б.П., обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України. Кримінальне провадження (конфіденційна інформація) стосовно обвинуваченого       Хряпченка Б.П. закрито на підставі пункту 3 частини першої статті 284 КПК України.

Розгляд справи в Одеському апеляційному суді, а також оголошення судового рішення відбувалося за безпосередньої участі прокурора          Хряпченка Б.П., про що зазначено в ухвалі Одеського апеляційного суду від         13 квітня 2022 року (конфіденційна інформація).

За результатами проведеної ОСОБА-3 перевірки на ім’я виконувача обов’язків керівника Генеральної інспекції подано рапорт, у якому вказано зазначені обставини. Далі Одеською обласною прокуратурою призначено та проведено службове розслідування з приводу подання Хряпченком Б.П. недостовірних відомостей у Декларації, висновок якого 16 травня 2023 року затверджено виконувачем обов’язків керівника Одеської обласної прокуратури.

Відповідно до зазначеного висновку підтверджено факт внесення прокурором Хряпченком Б.П. недостовірної інформації до пункту 9 Декларації.

Далі ним на підставі матеріалів службового розслідування складено довідку про результати перевірки доброчесності прокурора, у якій зазначено, що Хряпченко Б.П. не пройшов таємної перевірки доброчесності та його доброчесність не підтверджено, про що останнього повідомлено листом від 31 травня 2023 року.

 

6. Обставини, встановлені під час опрацювання документів та інших матеріалів

 

Під час перевірки у дисциплінарному провадженні із Одеської обласної прокуратури та Офісу Генерального прокурора отримано низку документів. За результатами їх опрацювання встановлено таке.

Згідно з наданою Офісом Генерального прокурора паперовою копією Декларації доброчесності прокурора, прокурором Хряпченком Б.П. її заповнено особисто 08 лютого 2023 року за період з 01 січня 2022 року до 08 лютого        2023 року.

У пункті 9 Розділу ІІ «Твердження прокурора» Декларації міститься твердження «Мені не повідомлялося про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, обвинувальні акти, клопотання про звільнення мене від кримінальної відповідальності не перебували у провадженні суду, рішення про результати судового розгляду у таких справах не ухвалювалися» та йому кореспондує відповідь «Підтверджую».

Згідно з отриманим з Офісу Генерального прокурора сформованим 28 травня 2023 року о 12 год 45 хв витягом з підсистеми перевірки декларацій доброчесності прокурорів, який містить перелік дій користувача системи з відомостями «Хряпченко Богдан Павлович», 08 лютого 2023 року ним особисто заповнено та подано Декларацію шляхом накладення власного КЕП.

Відповідно до протоколу перевірки КЕП (витяг з Єдиного сервісу криптографічних операцій від 27 травня 2023 року) користувачу Хряпченку Б.П. належить серійний номер сертифікату підписанта (конфіденційна інформація), виданого Кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг (далі – КНЕДП) органів прокуратури.

Листом Одеської обласної прокуратури від 11 січня 2023 року № 07-36вих-6окв-23 керівникам окружних прокуратур надіслано Порядок № 293 та Пам’ятку Офісу Генерального прокурора щодо порядку подання прокурорами Декларації, з якими зобов’язано ознайомити підпорядкованих прокурорів та надіслати до обласної прокуратури листи про ознайомлення.

Листом від 01 березня 2023 року № 11420вих-23 виконувач обов’язків керівника Суворовської окружної прокуратури на адресу виконувача обов’язків керівника обласної прокуратури надіслала листи ознайомлення підпорядкованих прокурорів з Порядком № 293, у тому числі лист про ознайомлення з ним прокурора Хряпченка Б.П. 

Окрім того, листом від 29 червня 2023 року № 17/1-33115-16 виконувач обов’язків керівника Генеральної інспекції Дзюба І.І. підтвердив доводи, викладені ним у дисциплінарній скарзі, та додатково надіслав копії відповідних документів, які засвідчують обставини подання 08 лютого 2023 року прокурором Хряпченком Б.П. Декларації та її зміст.

Згідно із довідкою про результати таємної перевірки доброчесності прокурора від 31 травня 2023 року, складеної прокурором відділу управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції ОСОБА-3 та погодженої виконувачем обов’язків керівника Генеральної інспекції Дзюбою І.І. № 17/1-4рп-23, не підтверджено проходження такої перевірки прокурором Хряпченком Б.П.

Листом Офісу Генерального прокурора від 31 травня 2023 року № 17/1-33115-16 Хряпченка Б.П. повідомлено про те, що він не пройшов таємну перевірку доброчесності прокурора, а також про надсилання відповідної довідки до Одеської обласної прокуратури й наявність у прокурора можливості ознайомитися з нею.

Скаржником надано витяг із Реєстру перевірки інформації про недоброчесність прокурорів щодо прокурора Хряпченка Б.П., з якого випливає, що доброчесність останнього не підтверджено.

З вивчення наданих скаржником та надісланих Одеською обласною прокуратурою судових рішень щодо Хряпченка Б.П. встановлено таке.

05 вересня 2019 року Іллічівським міським судом Одеської області постановлено обвинувальний вирок, яким визнано Хряпченка Б.П. винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 КК України.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року за результатами розгляду апеляційних скарг вирок Іллічівського міського суду від 05 вересня 2019 року щодо Хряпченка Б.П. скасовано, а кримінальне провадження (конфіденційна інформація) стосовно нього закрито на підставі пункту 3 частини першої статті 284 КПК України. Розгляд справи в Одеському апеляційному суді, у т.ч. оголошення судового рішення відбувся за безпосередньої участі Хряпченка Б.П.

18 липня 2022 року ухвалою колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо зазначеного рішення Одеського апеляційного суду відкрито касаційне провадження.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої палати Касаційного кримінального суду від 14 березня 2023 року ухвалу Одеського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року у справі (конфіденційна інформація) стосовно Хряпченка Б.П. скасовано та призначено новий судовий розгляд у суді апеляційної інстанції.

 

7. Правові джерела, що підлягають застосуванню, та мотиви ухваленого Комісією рішення

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, загальні права й обов’язки прокурора визначено Законом № 1697-VII.

Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII прокурор зобов’язаний щорічно проходити таємну перевірку доброчесності.

Подання Декларації врегульовано Порядком № 293.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку № 293 передбачено, що щорічна таємна перевірка доброчесності прокурорів проводиться на підставі частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII; проходження таємної перевірки доброчесності полягає у щорічному поданні прокурором Декларації.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 293 встановлено, що кожен прокурор щороку з 01 січня до 31 березня (включно) зобов’язаний особисто шляхом заповнення на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора подати Декларацію за формою і правилами, визначеними додатком 1 до Порядку, надати правдиві відповіді у формі «Підтверджую» або «Не підтверджую» на запитання, що стосуються або можуть стосуватися його доброчесності, а у випадках, визначених Порядком, Декларацією і правилами її заповнення, навести додаткові відомості.

Окрім того, у пункті 4 розділу II Порядку зазначено, що обрання прокурором під час заповнення Декларації відповіді «Не підтверджую» щодо одного чи кількох запитань не є підставою для визнання його таким, що не пройшов щорічну перевірку доброчесності.

Пунктом 5 Правил заповнення та подання форми Декларації доброчесності прокурора, які містяться у Додатку 1 до Порядку № 293, передбачено: якщо у прокурора виникли сумніви щодо правильності відповіді на одне чи кілька запитань, але прокурор обрав відповідь «Підтверджую», він у такому випадку зобов’язаний у довільній формі навести додаткові пояснення.

Стаття 57 Конституції України проголошує, що кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження як член Комісії дію виключно в межах компетенції, встановленої Законом № 1697-VII, тобто надаю оцінку тим фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та ступінь його вини.

Згідно з практикою Комісії, дисциплінарним проступком прокурора необхідно вважати протиправну, винну дію або бездіяльність, прийняття рішення чи його неприйняття, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні прокурором своїх посадових обов’язків та інших вимог, встановленими Законом № 1697-VII та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Тому зазначені у дисциплінарній скарзі діяння прокурора Хряпченка Б.П.  слід розглядати через призму їх відповідності чи невідповідності вимогам законів та нормативно-правових актів.

Скаржник пов’язав факт вчинення Хряпченком Б.П. дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, з невиконанням ним вимог Порядку № 293 щодо подання правдивих відомостей у Декларації.

Перевіркою у дисциплінарному провадженні підтверджено факт зазначення недостовірного твердження прокурором Хряпченком Б.П. у пункті 9 Декларації, поданій за період часу із 01 січня 2022 року по 08 лютого 2023 року.

Так, 13 квітня 2022 року Одеським апеляційним судом ухвалено рішення про результати судового розгляду у кримінальному провадженні (конфіденційна інформація), в якому Хряпченка Б.П. повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення та обвинувальний акт у якому перебував у провадженні суду.

Зазначені обставини зобов’язували Хряпченка Б.П. у пункті 9 Декларації щодо твердження «Мені не повідомлялося про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, обвинувальні акти, клопотання про звільнення мене від кримінальної відповідальності не перебували у провадженні суду, рішення про результати судового розгляду у таких справах не ухвалювалися» надати правдиву негативну відповідь у формі «Не підтверджую», а в додаткових відомостях у Декларації зазначити інформацію про ухвалу Одеського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року, якою кримінальне провадження стосовно нього закрито. Водночас він цього не зробив та в Декларації вказав неправдиві відомості на запитання, що стосується його доброчесності.

Доводи прокурора Хряпченка Б.П. про необізнаність з вимогами Порядку проведення таємної перевірки доброчесності прокурорів, затвердженого наказом Генерального прокурора від 29 грудня 2022 року № 293, слід сприймати як спосіб захисту, оскільки зазначений документ доступний для ознайомлення будь-кому (зокрема, його розміщено на сайті Офісу Генерального прокурора). Крім того, це твердження спростовується діями Хряпченка Б.П., який, виконуючи вимоги Порядку № 293, 08 лютого 2923 року заповнив, підписав і подав Декларацію.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 розділу І Порядку № 293 доброчесність прокурора – це здатність прокурора спрямовувати свої дії на захист публічних інтересів, відмовлятися від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданий цьому повноважень, та повідомляти достовірні відомості в Декларації під час її подання.

Згідно із практикою КДКП, подання в Декларації недостовірних (у тому числі неповних) тверджень кваліфікується як дії, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.

Прокурор Хряпченко Б.П., подавши Декларацію, що містить завідомо неправдиві відомості, порушив вимоги пункту 3 частини четвертої, частини п’ятої статті 19 Закону № 1697-VII, пункту 2 розділу І, пунктів 2, 3 розділу ІІ Порядку № 293, тобто вчинив дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 5 частини першої статті 43 Закону № 1697-VII, а саме вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури. Відтак, наявні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.

Таким чином, доводи дисциплінарної скарги знайшли повне підтвердження.

Вчинення прокурором Хряпченком Б.П. дисциплінарного проступку підтверджено:

– копією Декларації прокурора Хряпченка Б.П. за період з 01 січня 2022 року до 08 лютого 2023 року;

– поясненнями прокурора Хряпченка Б.П.;

– поясненнями прокурорів ОСОБА-1, ОСОБА-2;

– поясненнями та довідкою прокурора відділу Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора ОСОРБА-3;

– витягом з підсистеми перевірки декларацій доброчесності прокурорів;

– листом про ознайомлення прокурорів Суворівської окружної прокуратури з Порядком № 293;

– листом керівника Суворовської окружної прокуратури від 01 березня 2023 року № 11420-23 на адресу керівника обласної прокуратури, яким надіслано письмові ознайомлення підпорядкованих прокурорів з Порядком № 293;

– матеріалами та висновком службового розслідування Одеської обласної прокуратури;

– довідкою про результати таємної перевірки доброчесності прокурора Хряпченка Б.П. від 31 травня 2023 року;

– випискою із реєстру Офісу Генерального прокурора перевірок інформації про недоброчесність прокурорів;

– ухвалою Одеського апеляційного суду від 13 квітня 2022 року.

Дисциплінарне правопорушення вчинено прокурором Хряпченком Б.П.   08 лютого 2023 року. Тому встановлений частиною четвертою статті 48 Закону № 1697-VII строк для прийняття Комісією рішення про притягнення його до дисциплінарної відповідальності на час ухвалення рішення не минув.

При обранні виду дисциплінарного стягнення стосовно прокурора Хряпченка Б.П. слід урахувати характер вчиненого ним дисциплінарного проступку, його особу, ступінь вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення, характеристику прокурора.

З огляду на викладене Комісія дійшла висновку, що до прокурора Хряпченка Б.П. слід застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани, що є пропорційним вчиненому ним дисциплінарному проступку.

Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення, під час дисциплінарного провадження не встановлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 47–50, 77, 78 Закону № 1697-VII, пунктами 108, 110–113, 115 Положення про порядок роботи відповідного органу, що здійснює дисциплінарне провадження, Комісія,

 

В И Р І Ш И Л А:

 

Притягнути прокурора Роздільнянської місцевої прокуратури Одеської  області Хряпченка Богдана Павловича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

Копію рішення направити скаржнику, керівнику Одеської обласної прокуратури для застосування дисциплінарного стягнення, керівникам Роздільнянської окружної прокуратури Одеської області й Суворовської окружної прокуратури м. Одеси Одеської області, та прокурору Хряпченку Б.П.   

Прокурор може оскаржити рішення, прийняте за результатами дисциплінарного провадження, до адміністративного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий

 

Андрій ГНАТІВ

 

 

 

Члени Комісії

 

Любомир ВІЙТОВИЧ

 

Олександр ЖИТНИЙ

 

Олена ЗАХАРОВА

 

 

 

Павло ОТВІНОВСЬКИЙ

 

 

 

 

 

В’ячеслав ПОЛІЩУК

 

 

 

 

 

Олег СТУКОНОГ

 

 

 

 

 

Майя ТОМАК

 

 

 

 

 

Михайло ЦУРКАН

 

Олександр ЮЗЬКОВ