04.09.2019

Рішення №246дп-19


Про накладення на прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хорошого Ігоря Вікторовича дисциплінарного стягнення

 
КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА
КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
№246дп-19

04 вересня 2019

Київ

Про накладення на прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хорошого Ігоря Вікторовича дисциплінарного стягнення


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого Грушковського В.В., членів Комісії – Архіпова В.І., Ковальчука О.М., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Сергійчука С.О., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хорошого І.В. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-727дс-102дп-19,

В С Т А Н О В И Л А:

Хороший Ігор Вікторович в органах прокуратури Херсонської області працює з липня 2013 року, на обійману посаду призначений наказом прокурора Херсонської області від 15 грудня 2015 року № 1167к. 
Відповідно до службової характеристики за час роботи Хороший І.В. зарекомендував себе посередньо, як такий, що має достатній рівень теоретичної підготовки, але не працює над підвищенням свого професійного рівня. До виконання своїх службових обов’язків ставиться безініціативно, при виконанні доручень потребує постійного контролю. За неякісне виконання функціональних обов’язків до нього неодноразово було застосовано заходи матеріального впливу. За характером агресивний і неврівноважений, провокує конфлікти. Мало схильний до контактів з іншими, складний у спілкуванні.
Періодично зловживає спиртними напоями. Авторитету та поваги у співробітників не має. У громадському житті колективу участі не бере.
За період роботи в органах прокуратури Херсонської області не заохочувався та до дисциплінарної відповідальності не притягувався.
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 20 травня 2019 року надійшла дисциплінарна скарга ОСОБА_1 про вчинення прокурором Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хорошим І.В. дисциплінарного проступку.
Цього ж дня за допомогою автоматизованої системи для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження вказану скаргу визначено члену Комісії Шемчуку В.В., яким 28 травня 2019 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження  щодо прокурора Хорошого І.В.
За результатами перевірки членом Комісії Шемчуком В.В. 19 липня 2019 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора Хорошого І.В.
Прокурор Хороший І.В. та скаржник належно повідомлялися про час та місце проведення засідання Комісії.
На засідання Комісії, яке відбулося 4 вересня 2019 року, з’явився прокурор Хороший І.В. 
Від скаржника надійшло письмове повідомлення про те, що представник прокуратури Херсонської області не буде брати участі в засіданні Комісії.
Головуючим роз’яснено прокурору Хорошому І.В. його права та обов’язки учасника засідання.
Заслухавши доповідача – члена Комісії Шемчука В.В., пояснення прокурора Хорошого І.В., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора та матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила такі обставини.
Із дисциплінарної скарги вбачається, що 24 березня 2019 року о 18.16 год. до чергової частини Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області від прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Хорошого І.В. надійшов телефонний дзвінок із заявою про спричинення невідомою особою тілесних ушкоджень його знайомому ОСОБА_2. На вказаний виклик до с. Кардашинка Голопристанського району Херсонської області виїхала слідчо-оперативна група у складі слідчого ОСОБА_3, оперуповноваженого ОСОБА_4 та поліцейського-водія ОСОБА_5.
Під час здійснення працівниками поліції першочергових заходів за зверненням прокурор Хороший І.В., перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, поводився некоректно, виявляв неповагу і зверхнє ставлення до них та до виконання ними своїх службових повноважень, що супроводжувалося ненормативною лексикою, а також нецензурними словами, зневажливим ставленням до керівництва органів прокуратури і поліції, відмовляючись при цьому надавати будь-які пояснення як очевидець подій.
Таким чином, Хороший І.В. допустив поведінку, які зашкодили його репутації та авторитету органів прокуратури в цілому.
До дисциплінарної скарги скаржником долучено відеозапис подій на боді-камері 24 березня 2019 року за участю прокурора Хорошого І.В., здійсненого працівниками Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області.
На думку скаржника, в діях прокурора Хорошого І.В. наявні ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5, 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру», а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.
Під час дисциплінарного провадження встановлено, що 24 березня 2019 року близько 14.00 год. до чергової частини Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області зателефонував прокурор Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хороший І.В. та повідомив про спричинення невідомою особою тілесних ушкоджень його знайомому ОСОБА_2 у с. Кардашинка Голопристанського району Херсонської області.
У зв’язку з цим повідомленням на вказану Хорошим І.В. адресу до с. Кардашинка Голопристанського району Херсонської області виїхала слідчо-оперативна група Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області у складі слідчого ОСОБА_3, оперуповноваженого ОСОБА_4 та поліцейського-водія ОСОБА_5.
Після прибуття слідчо-оперативної групи на місце було встановлено, що прокурор Хороший І.В. та ОСОБА_2 перебували в стані алкогольного сп’яніння (характерний запах алкоголю з ротової порожнини, почервонілі очі, агресивна поведінка). При цьому під час спроби працівників поліції з’ясувати обставини вчиненого злочину та скласти відповідні процесуальні документи Хороший І.В. та ОСОБА_2 завадили цьому, нецензурно висловлюючись та відмовившись від надання будь-яких пояснень.
Через певний час до цього відділу поліції повторно надійшов телефонний дзвінок і слідчо-оперативна група працівників поліції повторно виїхала до                     дачного товариства «Жемчужина» в с. Кардашинка Голопристанського району до дачного будинку, за адресою, вказаною прокурором Хорошим І.В.
Під час відібрання заяви в ОСОБА_2 про можливе вчинення щодо нього кримінального правопорушення в помешканні дачного будинку, в який їх запросив прокурор Хороший І.В., останній виражався нецензурними й образливими словами на адресу працівників поліції, які прибули у складі слідчо-оперативної групи, що зафіксовано останніми на боді-камеру.
У поясненнях слідчий Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області ОСОБА_3 зазначила, що 24 березня 2019 року у складі слідчо-оперативної групи двічі виїздила до с. Кардашинка Голопристанського району за повідомленням прокурора Хорошого І.В. про вчинення кримінального правопорушення стосовно ОСОБА_2.
Слідчий зазначила, що вона виконувала свої службові обов’язки, намагалася з’ясувати обставини події, проте прокурор Хороший І.В. з ОСОБА_2, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння (поводилися нахабно, зухвало та агресивно), не давали змоги скласти процесуальні документи, нецензурними словами виражалися на її адресу. Ця подія була зафіксована працівниками поліції на боді-камеру.
Аналогічні пояснення надали оперуповноважений Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області ОСОБА_4 та поліцейський ОСОБА_5. 
Заступник керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області ОСОБА_6 пояснив, що 24 березня 2019 року близько 18.15 год. до нього зателефонував прокурор Хороший І.В. та повідомив про конфлікт, який стався між ним, його знайомим і невідомою особою у с. Кардашинка Голопристанського району. При цьому прокурор Хороший І.В. у телефонній розмові повідомив, що звертався до працівників Голопристанського відділення поліції, які на повідомлення належним чином не відреагували. Крім того, прокурор Хороший І.В. того ж вечора неодноразово телефонував йому, кричав, що в Голопристанському районі відбувається беззаконня, ніхто не реагує на повідомлення до чергової частини.
Під час розмови йому стало зрозуміло, що прокурор Хороший І.В. перебував у стані алкогольного сп’яніння, оскільки в нього була нечітка вимова, під час діалогу використовував нецензурну лексику.
Від працівників поліції, які виїжджали на повідомлення, йому відомо, що при спілкуванні з ними Хороший І.В. виявляв неповагу, зверхнє ставлення, поводився некоректно, виражався нецензурною лайкою, на вигляд перебував у стані алкогольного сп’яніння.
Керівник Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області ОСОБА_7 пояснив, що 24 березня 2019 року в позаробочий вечірній час йому на мобільний телефон зателефонував прокурор Хороший І.В., який повідомив про напад на його знайомого і виклик працівників поліції у зв’язку з цим.        
На його спроби з’ясувати в Хорошого І.В. обставини події останній не реагував, а лише обурювався. При цьому його мова була незв’язною, а твердження позбавлені логіки, він зухвало висловлювався стосовно працівників поліції, ображав їх, казав, що прокуратура не користується авторитетом, а також він має намір звільнитися з посади. Зі спілкування з Хорошим І.В. ОСОБА_7 зрозумів, що останній перебував у стані алкогольного сп’яніння. Крім того, прокурор Хороший І.В. так і не пояснив причину телефонного дзвінка й те, що йому було потрібно. При наполяганні на наданні пояснень прокурор Хороший І.В. поклав слухавку.
З метою з’ясування обставин подій, учасником яких був прокурор Хороший І.В., ОСОБА_7 зателефонував своєму заступнику ОСОБА_6. Останній повідомив про те, що прокурор Хороший І.В. йому також телефонував.
Наступного дня він дізнався, що Хороший І.В., у якого спостерігалися ознаки алкогольного сп’яніння, у присутності поліцейських поводився зухвало, нецензурно лаявся, ображаючи при цьому керівника обласної поліції, що було зафіксовано працівниками поліції за допомогою відеокамер.
Під час засідання Комісією прийнято рішення про проведення закритого засідання в частині перегляду долученого до дисциплінарної скарги відеозапису подій 24 березня 2019 року за участю прокурора Хорошого І.В. 
Під час перегляду відеозапису встановлено, що прокурор Хороший І.В. неетично поводився з працівниками поліції, що супроводжувалося нецензурною лайкою.
Так, переглядом відеофайлу E7GP005_GP0005 20190324205713_0020 з’ясовано – час 0:06:10 Хороший І.В. до працівника поліції сказав: «…та иди н…й, не е…и мне мозги…».
Далі, 0:07:20 Хороший І.В. у присутності працівників поліції у спілкуванні з ОСОБА_2 виразився: «...какая разница, ты п…ы молотком получал сегодня или завтра...». Далі, акцентуючи увагу на тому, що він прокурор, Хороший І.В. говорить до ОСОБА_2: 0:07:30 «…щас тебя будут спрашивать так, что прокурор тебя накрутил, чтоб ты знал, и не прокурор с тобой пил по 50 грам...».
Продовжуючи себе поводити нахабно і зухвало, Хороший І.В. звертається до слідчого поліції ОСОБА_3 – 0:09:05 «…если ты меня снимеш, это ещё больше меня скомпроментирует, друг то тебя бросил, в Одессу уехал...».
Переглядом відеофайлу E7GP005_GP0005 20190324213133_0023 на відмітці часу 0:01:10 прокурор Хороший І.В. на пропозицію слідчого поліції ОСОБА_3 надати пояснення заявив: «… я сейчас тебя пошлю так далеко, мне по…й ты и вся ваша кантора, та в рот я её е…л усю эту вашу...».   
З цього приводу прокурор Хороший І.В. пояснив прокурору Херсонської області, що 24 березня 2019 року близько 18.00 год. в неробочий час, перебуваючи зі своїм знайомим ОСОБА_2 в с. Кардашинка Голопристанського району Херсонської області, пішли до водойму, який розташований неподалік. По дорозі невідомий чоловік хотів нанести тілесні ушкодження будівельним молотком ОСОБА_2, але він це припинив. Після цього він по мобільному телефону викликав слідчо-оперативну групу Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області та з метою уникнення ескалації вказаного конфлікту відвів ОСОБА_2 в бік дачного будинку. Під час очікування працівників поліції він разом із ОСОБА_2 вжив у невеликій кількості спиртні напої (коньяк).
Після прибуття працівників поліції за наслідками проведення першочергових слідчих та оперативних дій особу, яка намагалася спричинити тілесні ушкодження ОСОБА_2, не було встановлено. Тому ним працівникам поліції у некоректній формі було зроблено зауваження з використанням ненормативної лексики. Про цю подію він повідомив свого безпосереднього керівника.
З приводу використання ним ненормативної лексики до працівників поліції пояснив, що жалкує та кається, а також вибачився перед останніми, оскільки така його поведінка була викликана емоційним станом та ситуацією, яка склалася.
Під час перевірки прокурор Хороший І.В. пояснень не надав.
На засіданні Комісії 4 вересня 2019 року прокурор Хороший І.В. пояснив, що повністю визнає свою провину у вчиненні дисциплінарного проступку. Крім того, останній підтвердив, що вживав спиртні напої 24 березня 2019 року, але в невеликій кількості. Його неетична поведінка під час спілкування з представниками поліції була викликана негативними емоціями у зв’язку з невстановленням особи, яка намагалася спричинити тілесні ушкодження його знайомому ОСОБА_2.
З огляду на це, просив Комісію не накладати на нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури, оскільки про вчинений дисциплінарний проступок жалкує, йому соромно за свою поведінку, перед працівниками поліції він вибачився.
Вивчивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила, що доводи дисциплінарної скарги ОСОБА_1 про вчинення прокурором Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хорошим І.В. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктами 5, 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру», підтвердилися.
При  прийнятті рішення Комісія керується таким.
Згідно з вимогами частин 3 та 4 статті 19 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов’язаний неухильно додержуватися присяги прокурора, діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.
Згідно з вимогами ст. ст. 21, 25 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого всеукраїнською конференцією прокурорів 27 квітня 2017 року, прокурора зобов’язано не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс. Поза службою поводитися коректно і пристойно. У взаємовідносинах зі співробітниками правоохоронних органів прокурор зобов’язаний бути компетентним, виважено та тактовно виявляти вимогливість і принциповість, що базуються на вимогах закону.
Відповідно до Модельного кодексу поведінки державних службовців (Рекомендація № R (2000) 10 Комітету Міністрів державам-членам Ради Європи щодо кодексів поведінки державних службовців, прийнята Комітетом міністрів на 106 сесії 11 травня 2000 року) державний службовець повинен здійснювати свої повноваження відповідно до закону й тих законних вимог і етичних стандартів, що стосуються його чи її функцій, завжди поводитися таким чином, щоб була забезпечена  віра громадськості у чесність, безсторонність і ефективність публічної влади.
Згідно з Нормами професійної відповідальності та переліком необхідних прав та обов’язків прокурорів, прийнятих Міжнародною асоціацією прокурорів 23 квітня 1999 року, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правил та етики їх професії, в  будь-який час дотримуватися найбільш високих норм чесності.
Відповідно до пунктів 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів,  які прийняті восьмим конгресом Організації Об’єднаних Націй з попередження злочинності та поводженню з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня – 7 вересня 1990 року), особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію. Особи, які здійснюють судове переслідування, будучи найважливішими представниками системи відправлення кримінального правосуддя, завжди зберігають честь та гідність своєї професії.
Отже, прокурор Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хороший І.В., у вечірній час 24 березня 2019 року, знаходячись у                                     с. Кардашинка Голопристанського району Херсонської області, у порушення вимог ст. 19 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 21, 25 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, під час здійснення працівниками Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області першочергових заходів за повідомленням про вчинення кримінального правопорушення стосовно ОСОБА_2, шляхом некоректної поведінки щодо працівників поліції, що супроводжувалося ненормативною лексикою та нецензурними словами, допустив грубе порушення правил прокурорської етики.
Наслідком таких дій є те, що така поведінка шкодить репутації як самого прокурора Хорошого І.В., так і органам прокуратури в цілому, складає враження у працівників поліції щодо безкарності і вседозволеності працівників органів прокуратури.
Вказаними діями Хороший І.В. вчинив дисциплінарний проступок, передбачений п. п. 5, 6 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.
Факт вчинення прокурором Хорошим І.В. дисциплінарного проступку прямо або опосередковано підтверджується документами та їх копіями:
- дисциплінарною скаргою ОСОБА_1 від 15 травня 2019 року;
- відеозаписом подій 24 березня 2019 року за участю прокурора Хорошого І.В.;
- поясненнями прокурора Хорошого І.В. від 17 квітня 2019 року;
- поясненнями слідчого Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області ОСОБА_3;
- поясненнями оперуповноваженого Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області ОСОБА_4;
- поясненнями поліцейського-водія Голопристанського ВП ГУНП у Херсонській області ОСОБА_5;
- поясненнями керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області ОСОБА_7;
- поясненнями заступника керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області ОСОБА_6.
Обставиною, що пом’якшує ступінь дисциплінарної відповідальності прокурора Хорошого І.В., є визнання прокурором своєї вини.
Обставиною, яка обтяжує ступінь та характер дисциплінарної відповідальності, є вчинення дисциплінарного проступку в стані алкогольного сп’яніння.
Із дня вчинення прокурором Хорошим І.В. проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не сплинув.
При прийнятті рішення в дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення Комісією враховано характер проступку, його наслідки, особу прокурора, ступінь його вини.
Дисциплінарний проступок, вчинений Хорошим І.В., має характер грубого порушення, що є підставою для застосування дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.
При цьому відсутні підстави для застосування більш м’якого виду дисциплінарного стягнення, передбаченого частиною 1 статті 49 Закону України «Про прокуратуру», оскільки вчинений дисциплінарний проступок несумісний з подальшим обійманням ним будь-якої посади в органах прокуратури.
На підставі викладеного, керуючись вимогами пунктів 5, 6 частини першої  ст. 43, ст. ст. 11, 47 – 50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», п. п. 115-127 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія  

В И Р І Ш И Л А:

Притягнути прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області Хорошого Ігоря Вікторовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.
Копію рішення направити прокурору Хорошому І.В. та керівнику Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області до відома. 
Копію рішення направити прокурору Херсонської області для застосування накладеного дисциплінарного стягнення.
Рішення Комісії може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий        В. Грушковський

Члени комісії:

                В.  Архіпов
О. Ковальчук
С. Нечепоренко

Ю. Піцик

С. Погребняк
С. Сергійчук
В. Шемчук
В. Юсип