05.08.2019

Рішення №218дп-19


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченка А.С.

 
КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА
КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
№218дп-19

05 серпня 2019

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченка А.С.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого Грушковського В.Ю., членів – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Костенка С.К., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Сергійчука С.О., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченка А.С. у дисциплінарному провадженні №11/2/4-613дс-83дп-19, 

В С Т А Н О В И Л А :

Юрченко Артем Сергійович, 1989 року народження, уродженець м. Красноармійськ Донецької області, освіта повна вища, у 2011 році закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «правознавство». В органах прокуратури працює з квітня 2012 року по теперішній час на посадах: стажистів на посадах помічника прокурора та прокурора Добропільської міжрайонної прокуратури Донецької області, прокурора цієї ж прокуратури, прокурора Одеської місцевої прокуратури № 3 Одеської області. З червня 2018 року обіймає посаду прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області. Присягу працівника прокуратури України прийняв 27.03.2013, з положеннями Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів ознайомився 15.09.2017, дисциплінарних стягнень не має.
З моменту призначення на посаду прокурор Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченко А.С. перебуває у відрядженні у Генеральній прокуратурі України, у зв’язку з чим у керівника місцевої прокуратури відсутня можливість надати службову характеристику на даного прокурора. Відповідно до листа Генерального прокурора України прокурору Одеської області від 11.02.2019 № 15/1/2-35726-17, за час перебування у складі групи прокурорів Юрченко А.С. зарекомендував себе як досвідчений спеціаліст у розслідуванні кримінальних справ у сфері економіки.
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 22.04.2019 надійшла дисциплінарна скарга прокуратури Одеської області про вчинення прокурором Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області  Юрченком А.С. дисциплінарного проступку.
Автоматизованою системою розподілу дисциплінарних скарг для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу 22.04.2019 розподілено за членом Кваліфікаційно- дисциплінарної комісії прокурорів Піциком Ю.М., яким 25.04.2019 прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 11/2/4-613дс-83дп-19 щодо прокурора Юрченка А.С.
Зі змісту дисциплінарної скарги вбачається, що до прокуратури Одеської області надійшов рапорт прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченка А.С. про те, що 27.02.2019, знаходячись у м. Києві, він втратив службове посвідчення працівника прокуратури, отримане ним 17.09.2018 за  № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ, з терміном дії до 21.08.2023.
Проведеним за вказаним фактом прокуратурою Одеської області службовим розслідуванням, згідно вимог пункту 3 розділу II Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах прокуратури, затвердженої наказом Генеральної прокуратури України від 06.12.2017 № 343, підтвердилась втрата службового посвідчення прокурором Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченком А.С.
Пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.
Згідно з Нормами професійної відповідальності та переліком необхідних прав та обов’язків прокурорів, прийнятих Міжнародною Асоціацією прокурорів 23.04.1999, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правилами та етикою їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають службове посвідчення. Положення про службове посвідчення та його зразок затверджується Генеральним прокурором.
Згідно з пунктом 1 розділу І Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України 05.04.2016 № 134 (далі - Положення), службове посвідчення прокурора є офіційним документом, який засвідчує належність посадової особи до системи прокуратури України, підтверджує її посаду, а також повноваження, визначені законодавством.
Відповідно до пункту 1 розділу III Положення прокурор, якому видано посвідчення, зобов’язаний забезпечити його належне зберігання та правомірне використання, унеможливити втрату, псування або доступ до нього сторонніх осіб. Належне зберігання службового посвідчення є службовим обов’язком прокурора.
Проте, прокурором Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченком А.С. через безвідповідальне ставлення до виконання службових обов’язків, не забезпечено належне зберігання службового посвідчення.
З огляду на викладене, прокурором Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Юрченком А.С. грубо порушено вимоги пункту 1 розділу III Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 05.04.2016 № 134, що призвело до втрати службового посвідчення, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для дисциплінарної відповідальності.
За результатами перевірки членом Комісії Піциком Ю.М. 22 червня 2019 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Юрченка А.С.
Прокуратура Одеської області та прокурор Юрченко А.С. своєчасно повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.
У заяві, яка надійшла до Комісії, прокурор Юрченко А.С. повідомив, що згоден із висновком, складеним відносно нього, та не заперечує щодо проведення розгляду без його участі. Скаржник повідомив, що на засідання не прибуде та не заперечує проти розгляду висновку без його участі.
Виходячи з наведеного, Комісія вирішила розглядати висновок за відсутності прокурора Юрченка А.С.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, заслухавши доповідача члена Комісії Піцика Ю.М., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку та матеріали перевірки, дійшла висновку про наявність підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора Юрченка А.С. з огляду на таке.
У своїх поясненнях, наданих під час перевірки, прокурор Юрченко А.С. пояснив, що протягом тривалого часу включений до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні, яке перебуває в провадженні слідчих Генеральної прокуратури України, у зв’язку із чим відряджений до Генеральної прокуратури України.
27.02.2019 після робочого часу близько 18.30 год. він вийшов зі своє квартири, яка розташована за адресою: КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ, та попрямував до магазину «Велика Кишеня», який розташований неподалік.
Прямуючи до магазину, біля будівлі Генеральної прокуратури України, зустрів свого знайомого прокурора військові прокуратури ОСОБА-1 та вони разом попрямували до зазначеного магазину.
Придбавши продукти та виходячи з магазину, рухаючись сходами, він мав необережність підсковзнутися, у результаті чого впав та вдарився коліном правої ноги. Намагаючись підвестись,  пройшов декілька метрів та знов впав. Зрозумівши, що не може нормально пересуватися, його знайомий допоміг йому піднятися та зі свого номеру телефону визвав таксі, яке приїхало через декілька хвилин. На таксі він попрямував до травмпункту, який розташований неподалік станції метро «Дружби народів» у м. Києві.
Близько 18.50 год. у зазначеному травмпункті його оглянув лікар травматолог та видав направлення на рентген, після чого повідомив, що у нього попередній діагноз тріщина кістки верхньої кістки колінного суглоба та видав направлення до лікарні Комунального некомерційного підприємства «консультативно-діагностичного центру» Печерського району м. Києва.
Під час надання документів у травматичному пункті він зрозумів, що під час падіння його службове посвідчення випало з кишені куртки.
Після огляду лікаря він поїхав до місця падіння для огляду місцевості на предмет виявлення свого службового посвідчення. На місці він все оглянув, але посвідчення не знайшов. При усному спілкуванні з працівниками навколишніх магазинів позитивного результату не досягнуто.
Потягом часу з 27.02.19 по 15.03.19 він перебував на лікарняному, оскільки лікарем йому було заборонено пересуватись. Попередній діагноз, встановлений йому в трампункті, а саме: «тріщина кістки верхньої кістки колінного суглоба», знайшов своє підтвердження.
Зі свого боку вважає за необхідне зазначити, що дана подія мала місце після завершення робочого часу, він не допускав безвідповідального відношення до виконання своїх службових обов’язків, втрата службового посвідчення була обумовлена незалежними від нього обставинами.
Згідно пояснень прокурора військової прокуратури Луцького гарнізону Західного регіону України ОСОБА-1, 27.02.2019 після робочого дня, його знайомий Юрченко А.С., виходячи з магазину «Велика Кишеня» (м. Київ) підсковзнувся та впав. ОСОБА-1 викликав таксі та довіз Юрченка А.С. до травматичного пункту біля станції метро «Дружба Народів» та на цьому ж таксі поїхав до місця свого мешкання. За яких обставин Юрченко А.С. втратив службове посвідчення, ОСОБА-1 не відомо.
Відповідно до листа Генерального прокурора України від 11.02.2019 №15/1/2-35726-17 та наказу прокурора Одеської області від 12.02.2019 №39в прокурор Іллічівської місцевої прокуратури Юрченко А.С. відряджений до Генеральної прокуратури України (м. Київ) терміном на 30 календарних днів з 15.02.2019 по 16.03.2019.
Дослідивши дисциплінарну скаргу та долучені до неї документи, пояснення прокурора Юрченка А.С., одержані під час перевірки документи, Комісія дійшла висновку про наявність у діях прокурора Юрченка А.С. дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», з огляду на таке.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про прокуратуру» однією із засад діяльності прокуратури є неухильне дотримання вимог професійної етики та поведінки.
Відповідно до положень статті 11 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність. Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов՚язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.
Згідно з вимогами статті 16 цього ж Кодексу при виконанні службових обов’язків прокурор має дотримуватися загальноприйнятих етичних норм поведінки, бути взірцем доброчесності, вихованості і культури. Порушення службової дисципліни, непристойна поведінка є неприпустимими для прокурора і тягнуть за собою передбачену законом відповідальність. Прокурор повинен використовувати ввірене йому службове майно бережливо та лише за призначенням. 
Положення статті 33 цього Кодексу визначають, що відповідно до Закону України «Про прокуратуру» прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов’язаний неухильно додержуватися присяги прокурора. За її порушення прокурор несе відповідальність, передбачену законом.
Пунктами 3, 4 частини четвертої статті 19 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор зобов’язаний діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.
Частиною першою статті 21 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурори мають службове посвідчення. Положення про службове посвідчення та його зразок затверджується Генеральним прокурором.
Згідно з пунктом 1 розділу І Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 05.04.2016 року №134, службове посвідчення прокурора є офіційним документом, який засвідчує належність посадової особи до системи прокуратури України, підтверджує її посаду, а також повноваження, визначені законодавством.
Відповідно до пункту 1 розділу III цього Положення прокурор, якому видано посвідчення, зобов’язаний забезпечити його належне зберігання та правомірне використання, унеможливити втрату, псування або доступ до нього сторонніх осіб. Тобто належне зберігання службового посвідчення є службовим обов’язком прокурора.
Отже, прокурор Юрченко А.С., неналежно виконуючи свої службові обов’язки, всупереч вимогам статті 3 Закону України «Про прокуратуру», статей 11, 16 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, Присяги працівника прокуратури, частини першої розділу ІІІ Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 05.04.2016 за № 13, отримавши 17.09.2018 службове посвідчення прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області за № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ з терміном дії до 21.08.2023, не забезпечив його належне зберігання, що призвело до його втрати, чим вчинив дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», тобто неналежне виконання службових обов’язків.
Вчинення Юрченком А.С. дисциплінарного проступку, крім його пояснень, підтверджується копіями: наказу від 04.06.2018 року №887к про призначення Юрченка А.С. на посаду прокурора, прийняття ним 27.03.2013 присяги працівника прокуратури, ознайомленням його 15.09.2017 з Кодексом професійної етики та поведінки прокурорів, висновку службового розслідування від 17.04.2019, затвердженого прокурором Одеської області, пояснень прокурорів Юрченка А.С. та ОСОБА-1, наданими під час службового розслідування, аркушу з журналу обліку виданих посвідчень про видачу Юрченку А.С. посвідчення прокурора за № 050629 з терміном дії до 21.08.2023 року, листа Генерального прокурора України прокурору Одеської області від 11.02.2019 № 15/1/2-35726-17 та наказу прокурора Одеської області від 12.02.2019 №39в про відрядження Юрченка А.С. до Генеральної прокуратури України.
Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення про наявність чи відсутність дисциплінарного проступку, не встановлено.
Таким чином, Комісія дійшла висновку, що в діях прокурора Юрченка А.С. наявний дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», а саме неналежне виконання службових обов’язків, що є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
При виборі виду дисциплінарного стягнення Комісією враховано характер проступку, його наслідки, особу прокурора, ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення.
При наданні оцінки обставин цього дисциплінарного провадження Комісія діє виключно в рамках встановленої Законом компетенції, а саме надає оцінку тільки фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь його вини. Встановлені в ході дисциплінарного провадження Комісією факти та обставини мають значення тільки для прийняття рішень Комісією в рамках своєї компетенції та жодним чином не свідчать про доведеність вини особи у вчиненні адміністративних або кримінальних правопорушень.
Із дня вчинення прокурором Юрченком А.С. проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не минув.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 43, 47–50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 115-127 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія

В И Р І Ш И Л А :

Притягнути до дисциплінарної відповідальності прокурора Іллічівської  місцевої прокуратури Одеської області Юрченка Артема Сергійовича та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді заборони на строк три місяці на переведення до органу прокуратури вищого рівня чи на призначення на вищу посаду в органі прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду.
Копію рішення направити прокурору Одеської області для застосування до прокурора Юрченка А.С. накладеного дисциплінарного стягнення.
Копію рішення направити прокурору Юрченку А.С. 
Рішення Комісії за результатами дисциплінарного провадження може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий           В. ГрушковськийЧлени комісії:

В. Архіпов
А. Коваленко
С. Костенко
  С. Нечепоренко
  Ю. Піцик
С. Сергійчук
В. Шемчук
В. Юсип