17.04.2019

Рішення №129дп-19


Про накладення дисциплінарного стягнення на заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г.

 
КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА
КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
№129дп-19

17 квітня 2019

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Костенка С.К., Ковальчука О.М., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Сергійчука С.О., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про відсутність дисциплінарного проступку у діях заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-1740дс-300дп-18,

В С Т А Н О В И Л А :

Соломонов Мушег Гугенович в органах прокуратури Кіровоградської області працює з вересня 1998 року, з грудня 2015 по теперішній час на посаді заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області. Дисциплінарних стягнень не має.
Відповідно до службової характеристики, підписаної керівником Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області, Соломонов М.Г. постійно працює над вдосконаленням свого професійного рівня, неодноразово проходив курси підвищення кваліфікації в Національній академії прокуратури України. За особисті досягнення у професійній діяльності, сумлінне та зразкове виконання службових обов’язків, ініціативу, оперативність і старанність у роботі заохочувався прокурором Кіровоградської області. За період на посаді заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури зарекомендував себе як висококваліфікований фахівець та здібний керівник. У взаємовідносинах з колегами та співробітниками правоохоронних органів дотримується взаємоповаги, поводить себе компетентно, виважено та тактовно, виявляє вимогливість та принциповість, що базується на вимогах закону. Критику недоліків у роботі підлеглих поєднує з повагою, толерантністю, витримкою і ввічливістю. Постійно приймає участь у суспільних заходах. Йому притаманні високий рівень теоретичної підготовки, відповідальність, працелюбність та відданість справі, пунктуальність, належне ставлення до службових обов’язків, а також розвинене аналітичне та критичне мислення. Правильно сприймає критичні зауваження, вміє відстоювати свою думку, комунікабельний, доброзичливий, порядний. Своєю плідною працею вносить вагомий внесок у справу формування авторитету органів прокуратури, утвердження законності та захисту конституційних прав громадян, інтересів держави.   
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 22 жовтня 2018 року надійшла дисциплінарна скарга прокуратури Кіровоградської області про вчинення заступником керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломоновим М.Г. дисциплінарного проступку.
У скарзі зазначено, що прокуратурою Кіровоградської області установлено факт проведення СВ Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області досудового розслідування у кримінальному провадженні № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ з порушенням вимог Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) допущеного, у зв’язку з неналежним виконанням своїх службових обов’язків заступником керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Соломоновим М.Г.
Таким чином, на думку скаржника, в діях Соломонова М.Г. вбачаються ознаки дисциплінарного проступку та наявні підстави для притягнення його до дисциплінарної відповідальності, передбачені пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру».
Автоматизованою системою розподілу дисциплінарних скарг для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу 22 жовтня 2018 року розподілено за членом Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Піциком Ю.М., яким 01 листопада 2018 року прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 11/2/4-1740дс-300дп-18 щодо прокурора Соломонова М.Г.
Рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 12.12.2018 № 551дп-18 строк перевірки відомостей про наявність підстав для притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора Соломонова М.Г. у дисциплінарному провадженні №11/2/4-1740дс-300дп-18 продовжено на 1 місяць до 22 січня 2019 року.
За результатами перевірки членом Комісії 22 січня 2019 року складено висновок про відсутність дисциплінарного проступку в діях прокурора Соломонова М.Г. 
Прокурор Соломонов М.Г. та скаржник - заступник прокурора Кіровоградської області Приходько В.В. належним чином повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.
Заслухавши доповідача Піцика Ю.М., прокурора Соломонова М.Г., представника скаржника Цвігуна І.М., обговоривши висновок про відсутність дисциплінарного проступку прокурора Соломонова М.Г., дослідивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія встановила таке.
Зі змісту дисциплінарної скарги вбачається, що у провадженні СВ Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ від 07.09.2016 за частиною другою статті 393 КК України за фактом втечі ув’язненого ОСОБА-1 з Державної установи «Кропивницька установа виконання покарань №14».
Досудове розслідування кримінального провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ, розпочатого 07.09.2016 за фактом втечі ув’язненого ОСОБА-1 з Державної установи «Кропивницька установа виконання покарань №14», здійснювалося слідчим відділом Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
У зв’язку з визнанням 24.04.2018 Конституційним Судом України положень частини шостої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України неконституційними, матеріали кримінального провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ направлено до прокуратури Кіровоградської області для визначення підслідності.
Постановою першого заступника прокурора Кіровоградської області від 24.05.2018 підслідність кримінального провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ визначено за Кропивницьким ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Відповідно до наказу керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області від 03.01.2018 № 1 «Про розподіл обов’язків між керівництвом та оперативними працівниками Кіровоградської місцевої прокуратури», контроль за якістю здійснення процесуального керівництва на стадії досудового розслідування та участі у судовому провадженні, а також організація нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування слідчими СВ Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області та СВ Кіровоградського районного відділення поліції Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області у кримінальних провадженнях про злочини проти правосуддя (статті 382, 388-395 КК України) у тому числі у формі процесуального керівництва ними, підтримання державного обвинувачення, оскарження судових рішень і здійснення інших передбачених законом повноважень з цих питань покладено на заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Соломонова М.Г.
Згідно вимог пункту 3.1 наказу Генерального прокурора України №4-гн від 19.12.2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» (чинного на час викладених у скарзі обставин), контроль за якістю здійснення процесуального керівництва на стадії досудового розслідування покладено на керівників органів прокуратури.
Водночас, заступником керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Соломоновим М.Г. допущено грубе порушення вимог статті 37 КПК України та пункту 1 Розділу VI вимог Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України №139 від 06.04.2016, під час вирішення питання щодо призначення прокурорів у кримінальному провадженні, що призвело до зупинення досудового розслідування та пошуків підозрюваного.
Так, постанова про визначення підслідності та матеріали кримінального провадження надійшли до Кіровоградської місцевої прокуратури 25.05.2018 та скеровані до СВ Кропивницького ВП ГУНП України в Кіровоградській області 29.05.2018. При виконанні доручення Генеральної прокуратури України щодо інформування про вжитті оперативно-розшукові заходи, НСРД у кримінальному провадженні № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ прокуратурою Кіровоградської області встановлено, що станом на 27.07.2018 в ЄРДР була відсутня інформація про призначення прокурора. Лише за втручання прокуратури Кіровоградської області 31.07.2018 було винесено постанову та призначено прокурорів у вказаному кримінальному провадженні від 31.07.2018.
Як наслідок, з 25.05.2018 по 31.07.2018 досудове розслідування по вказаному кримінальному провадженні не проводилось, пошуки ОСОБА-1 були зупинені.
На думку скаржника, прокурором Соломоновим М.Г. грубо порушено вимоги статті 37 КПК України під час вирішення питання щодо призначення прокурорів у кримінальному провадженні, що призвело до зупинення досудового розслідування та пошуків підозрюваного.
На засіданні Комісії прокурор Соломонов М.Г. пояснив, що 06.09.2016 до чергової частини Кіровоградського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області надійшло повідомлення про те, що 06.09.2016 під час чергової перевірки у Кіровоградській УВП №14 виявлено, що в камері даної установи відсутній ув’язнений ОСОБА-1, раніше неодноразово судимий. Місцезнаходження затриманого ОСОБА-1 не встановлено.
За вищевказаним фактом СВ Кіровоградського відділу поліції в Кіровоградській області 07.09.2016 розпочате досудове розслідування кримінального провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ, за частиною другою статті 393 КК України. Досудове розслідування з моменту внесення відомостей до ЄРДР проводилось СВ Кіровоградського відділу поліції в Кіровоградській області. Процесуальне керівництво здійснювалось групою прокурорів Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області.
У подальшому, на підставі постанови прокуратури Кіровоградської області про доручення здійснення досудового розслідування підрозділу вищого рівня розслідування проводилось СУ ГУНП в Кіровоградській області, що викладено у постанові про призначення групи прокурорів. З моменту прийняття вказаного рішення та винесення постанови процесуальне керівництво здійснювалось прокурорами прокуратури Кіровоградської області.
Відповідно до внесення змін до КПК України (частина шоста статті 216) та на підставі постанови про визначення підслідності провадження направлено до слідчого відділу управління Державної кримінально-виконавчої служби України Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України. Одночасно, на підставі пункту 5 статті 36 Закону України «Про прокуратуру» винесено постанову про групу прокурорів та процесуальне керівництво здійснювалось з числа прокурорів прокуратури Кіровоградської області (внесені зміни до групи прокурорів).
У зв’язку з визнанням 24.04.2018 Конституційним Судом України положень частини шостої статті 216 КПК України неконституційними, матеріали кримінального провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ направлено до прокуратури Кіровоградської області для доручення подальшого досудового розслідування відповідному органу.
Постановою першого заступника прокурора Кіровоградської області від 24.05.2018 підслідність кримінального провадження № КОНФІДЕНЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ визначено за Кропивницьким ВП ГУНП в Кіровоградській області. У той же час, на думку прокурора, рішення щодо внесення змін до призначеної групи прокурорів (на вказаний час процесуальне керівництво здійснювала група прокурорів прокуратури Кіровоградської області) не приймалось. У резолютивній частині вказаної постанови зазначено наступне: 1) подальше здійснення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні доручити слідчому відділу Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області; 2) копію постанови та матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні направити до слідчого відділу Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській обласні для організації його подальшого розслідування. Дана постанова з супровідним листом скерована до Кіровоградської місцевої прокуратури з вказівкою про подальше спрямування до органу досудового розслідування.
Матеріали провадження надійшли до місцевої прокуратури 25.05.2018 та ним 29.05.2018 скеровані до СВ Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області.
Статтею 37 КПК України закріплено, що прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів. За вимогою частини другої статті 37 КПК України, прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених частинами четвертою та п’ятою статті 36, частиною третьою статті 313, частиною другою статті 341 КПК України та через неефективне здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування.
Крім того, постанова прокурора є відповідним рішенням, яке приймається у випадках, передбачених кримінально процесуальним законодавством (ст.110 КПК України).
Також, статтями КПК України та Закону України «Про прокуратуру» закріплено, що процесуальні рішення прокурора, викладені у формі постанови, за певних обставин, можуть бути оскаржені прокурору вищої ланки або до суду, у зв’язку з чим Соломонов М.Г. вважає, що рішення прокурора, оформлене постановою може бути скасовано або змінено прокурором вищої ланки або за рішенням суду. У той же час, рішення прийняті прокурорами вищої ланки, оформлені постановами не можуть бути скасовані або змінені прокурорами нижчої ланки. Таким чином, на його думку, на момент доручення подальшого проведення досудового розслідування слідчим органів поліції процесуальне керівництво на підставі постанови про групу прокурорів здійснювали прокурори прокуратури Кіровоградської області. Враховуючи викладене, підстави для призначення прокурора на момент отримання матеріалів кримінального провадження разом з постановою про визначення підслідності, які на виконання зазначеного рішення спрямовані до органу досудового розслідування, на його думку, були відсутні.
Крім того, Соломонов М.Г. пояснив, що доводи, викладені у заяві щодо наслідків, пов’язаних з вирішенням питання щодо призначення прокурорів у кримінальному провадженні у вигляді зупинення досудового розслідування та припинення пошуків підозрюваного, не відповідають дійсності. Зокрема, оперативно-розшукова справа заведена на підставі ухвали суду, який на час вчинення злочину розглядав в судовому провадженні матеріали за фактом вчинення іншого кримінального правопорушення ОСОБА-1. Так, 21.09.2016 ухвалою Кіровоградського районного суду Кіровоградської області ОСОБА-1 було оголошено в розшук, а судове провадження зупинене. У вказаному провадженні процесуальне керівництво також здійснюють прокурори прокуратури Кіровоградської області. Таким чином, розшук обвинуваченого ОСОБА-1 жодним чином не міг припинитись в зв’язку з відсутністю призначення процесуальних керівників з числа прокурорів Кіровоградської місцевої прокуратури, так як оперативно-розшукова справа заведена за іншим кримінальним провадженням. Тому, відповідно наслідків у вигляді зупинення пошуків підозрюваного не настало.
Щодо не проведення досудового розслідування упродовж майже двох місяців прокурор Соломонов М.Г. пояснив, що матеріали кримінального провадження у встановлені законодавством строки були скеровані до органу досудового розслідування, як визначено у резолютивній частині постанови, а процесуальними керівниками у кримінальному провадженні (за відсутності внесення змін) залишались прокурори прокуратури Кіровоградської області.
З огляду на викладене, він вважає, що порушення вимог частини четвертої статті 19 Закону України «Про прокуратуру», статті 5 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, наказу Генерального прокурора України № 4-гн від 19.12.2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» з його боку відсутні.
Заслухавши доповідача Піцика Ю.М., прокурора Соломонова М.Г., представника скаржника Цвігуна І.М., обговоривши висновок про відсутність дисциплінарного проступку прокурора Соломонова М.Г., дослідивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія приходить до висновку про наявність у діях заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г. дисциплінарного проступку з огляду на таке.
Відповідно до наказу керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області від 03.01.2018 № 1 «Про розподіл обов’язків між керівництвом та оперативними працівниками Кіровоградської місцевої прокуратури», контроль за якістю здійснення процесуального керівництва на стадії досудового розслідування та участі у судовому провадженні, а також організація нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування слідчими СВ Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області та СВ Кіровоградського районного відділення поліції Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області у кримінальних провадженнях про злочини проти правосуддя (статті 382, 388-395 КК України) у тому числі у формі процесуального керівництва ними, підтримання державного обвинувачення, оскарження судових рішень і здійснення інших передбачених законом повноважень з цих питань покладено на заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г.
Статтею 37 КПК України визначено, що прокурор, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, визначається керівником відповідного органу прокуратури після початку досудового розслідування. У разі необхідності керівник органу прокуратури може визначити групу прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, а також старшого прокурора такої групи, який керуватиме діями інших прокурорів. Прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення. Здійснення повноважень прокурора в цьому самому кримінальному провадженні іншим прокурором можливе лише у випадках, передбачених частинами четвертою, п’ятою статті 36, частиною третьою статті 313, частиною другою статті 341 цього Кодексу та частиною третьою цієї статті. Якщо прокурор, який у відповідному кримінальному провадженні здійснює повноваження прокурора, не може їх здійснювати через задоволення заяви про його відвід, тяжку хворобу, звільнення з органу прокуратури або з іншої поважної причини, що унеможливлює його участь у кримінальному провадженні, повноваження прокурора покладаються на іншого прокурора керівником відповідного органу прокуратури. У виняткових випадках повноваження прокурора можуть бути покладені керівником органу прокуратури на іншого прокурора цього органу прокуратури через неефективне здійснення прокурором нагляду за дотриманням законів під час проведення досудового розслідування. Згідно вимог пункту 3.1 наказу Генерального прокурора України №4-гн від 19.12.2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні» (чинного на час викладених у скарзі обставин), контроль за якістю здійснення процесуального керівництва на стадії досудового розслідування покладено на керівників органів прокуратури, у тому числі Соломонова М.Г., як заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області.
Згідно з Положенням про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, передбачено, що прокурори, керівники органів досудового розслідування усіх рівнів несуть відповідальність за забезпечення своєчасного, повного та достовірного внесення інформації до Реєстру. Відповідно до пункту 1 Розділу VI даного Положення прокурори, керівники органів досудового розслідування усіх рівнів забезпечують у відомствах контроль за своєчасним, повним та достовірним внесенням інформації до Реєстру у строки, визначені КПК України та цим Положенням.
Згідно з вимогами абзацу 3 частини першої розділу ІІІ Положення про порядок ведення ЄРДР, відомості про призначення слідчого, процесуального керівника, прийняття до провадження невідкладно не внесені внаслідок до ЄРДР через бездіяльність прокурора Соломонова М.Г. внаслідок неналежного виконання ним службових обов’язків.
Соломонов М.Г., будучи заступником керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, неналежно виконуючи свої службові обов’язки, допустив грубе порушення вимог статті 37 КПК України, пункту 3.1 наказу Генерального прокурора України №4-гн від 19.12.2012 «Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні», пункту 1 Розділу VI вимог Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України №139 від 06.04.2016, під час вирішення питання щодо призначення прокурорів у кримінальному провадженні, що призвело до відсутності нагляду за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність та досудове слідство у конкретному кримінальному провадженні, а також пошуку підозрюваного.
Наявність дисциплінарного проступку в діях прокурора Соломонова М.Г., крім його пояснень, підтверджується матеріалами службового розслідування, проведеного прокуратурою Кіровоградської області та поясненнями опитаних під час його проведення працівників, копіями документів, які отримані за запитом члена Комісії.
При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження Комісія діє виключно в межах встановленої Законом компетенції, надає оцінку тільки фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність у діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь його вини.
Враховуючи вищенаведене, у діях заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г. наявний склад дисциплінарного проступку, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», є підставою для накладення на нього дисциплінарного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 43, 47–50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 115-127 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія

В И Р І Ш И Л А :

Притягнути заступника керівника Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області Соломонова М.Г. до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.
Копію рішення направити прокурору Кіровоградської області для застосування до прокурора Соломонова М.Г. накладеного дисциплінарного стягнення. 
Копію рішення направити прокурору Соломонову М.Г., керівнику Кіровоградської місцевої прокуратури Кіровоградської області та заступнику прокурора Кіровоградської області Приходьку В.В. як особі, яка подала скаргу.
Рішення Комісії за результатами дисциплінарного провадження може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий           В. Грушковський


Члени комісії:

В. Архіпов
А. Коваленко
О. Ковальчук
С. Костенко
  С. Нечепоренко
  Ю. Піцик
  С. Погребняк
С. Сергійчук
В. Шемчук
В. Юсип