23.01.2019

Рішення №14дп-19


Про накладення дисциплінарного стягнення щодо прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області Апостолова В.С.

 
КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА
КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
№14дп-19

23 січня 2019

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення щодо прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області Апостолова В.С.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого Грушковського В.Ю., членів Комісії – Коваленка А.А., Ковальчука О.М.,  Костенка С.К., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Сергійчука С.О., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області Апостолова В.С. у дисциплінарному провадженні  № 11/2/4-1464дс-257дп-18

В С Т А Н О В И Л А :

Апостолов Віктор Сергійович в органах прокуратури працює з вересня 2008 року, наказом прокурора Кіровоградської області від 15.12.2015 № 868к призначений на посаду прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області. 
Зі змісту службової характеристики вбачається, що Апостолов В.С. зарекомендував себе позитивно. Дисциплінарних стягнень не має.  
Апостолов В.С. прийняв Присягу працівника прокуратури 12.02.2011. 
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 27.08.2018 надійшла дисциплінарна скарга заступника прокурора Кіровоградської області ОСОБА -1 про вчинення дисциплінарного проступку прокурором Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області            Апостловим В.С. Дисциплінарна скарга подана з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про прокуратуру».
Автоматизованою системою для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу 27.08.2018 розподілено члену Комісії Нечепоренку С.О. 
Рішенням члена Комісії Нечепоренка С.О. від 10.08.2018 відкрито дисциплінарне провадження щодо прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області Апостолова В.С.
За результатами перевірки членом Комісії Нечепоренком С.О. 25.10.2018 складено висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області Апостолова В.С.
Прокурор, щодо якого здійснюється дисциплінарне провадження, та особа, яка подала дисциплінарну скаргу своєчасно повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.
Апостолов В.С. повторно не з’явився на засідання Комісії, клопотав про перенесення розгляду висновку на іншу дату у зв’язку із хворобою. 
Комісією прийнято рішення про можливість розглядати висновок за його відсутності, у зв’язку з його повторною неявкою.
Скаржник на засідання Комісії не з’явився, листом просив розглядати висновок без його участі. 
Заслухавши доповідача – члена Комісії Нечепоренка С.О., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора та матеріали перевірки, Комісія встановила такі обставини.
У дисциплінарній скарзі зазначено, що прокурор Апостолов В.С. не зорієнтував суд на обставини, що мають істотне значення при вирішенні питання щодо застосування до засуджених вимог ст. 28 КК України та своєчасно не вніс апеляції на незаконні судові рішення. 
У ході перевірки фактів зазначених у дисциплінарній скарзі заступника прокурора Кіровоградської області про вчинення дисциплінарного проступку Апостоловим В.С. встановлені такі обставини.
Прокуратурою Кіровоградської області за результатами розгляду інформації керівника Олександрійської місцевої прокуратури про результати перевірки дотримання вимог кримінально – виконавчого законодавства в діяльності Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури встановлено, що до ДУ «Олександрівський виправний центр № 104» 02.04.2018 прибув для подальшого відбування покарання засуджений ОСОБА - 2, 23.08.1951 року народження, раніше неодноразово судимий, по цій справі засуджений 10.10.2013 Ленінським районним судом м. Кіровограда за ч. 3 ст. 153, ч. 2 ст. 156, ч. 2  ст. 301, ст. 70 КК України до 11 років позбавлення волі з конфіскацією порнографічної кіно- та відеопродукції, засобів її виготовлення і демонстрування.
Після набрання вироком суду законної сили ОСОБА -2 визначено для відбування покарання колонію максимального рівня безпеки з проживанням у звичайних жилих приміщеннях та направлено для відбування покарання до ДУ «Петрівська ВК № 49».          
У січні 2018 року комісією ДУ «Петрівська ВК №49» розглядалося питання про можливість звернення адміністрації виправної установи до суду з клопотанням про застосування до ОСОБА -2 вимог ст. 82 КК України.
Рішенням комісії засудженому відмовлено у поданні вказаного клопотання до суду як такому, що не став на шлях виправлення (протокол № 1 від 09.01.2018). 
Не погоджуючись з рішенням комісії, засуджений ОСОБА - 2 самостійно звернувся з клопотанням до Петрівського районного суду з питанням заміни невідбутої частини покарання більш м’яким, згідно з вимогами ст. 82 КК України.
Петрівський районний суд Кіровоградської області, на підставі клопотання засудженого, відкрив провадження по справі за № конфіденційна інформація (провадження № конфіденційна інформація).
Вказаним районним судом 06.02.2018 розглянуто у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції справу за клопотанням засудженого ОСОБА -2  про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким за участі судді ОСОБА - 3, прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Апостолова В.С.
Під час судового засідання прокурор Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Апостолов В.С., відповідно до тексту самої ухвали, проти задоволення клопотання засудженого ОСОБА - 2 про застосування щодо нього ст. 82 КК України не заперечував.
Вказана позиція прокурора Апостолова В.С. зафіксована також в аудіо- записі судового засідання. 
За результатами судового розгляду, ухвалою Петрівського районного суду від 06.02.2018 клопотання засудженого про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким задоволено та замінено невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі строком 3 роки 6 місяців 22 дні на більш м’яке, у виді обмеження волі строком на 3 роки 6 місяців 22 дні.  
У подальшому, засудженого ОСОБА -2 направлено для подальшого відбування покарання до ДУ «Олександрівський ВЦ № 104», до якої засуджений прибув о 18 год. 00 хв. 02.04.2018.
Під час проведення 03.04.2018 працівниками Олександрівського відділу Знам’янської місцевої прокуратури перевірки законності в діяльності ДУ «Олександрівської ВЦ № 104» виявлено факт перебування в установі засудженого, який є особою пенсійного віку.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 61 КК України, обмеження волі не застосовується до неповнолітніх, вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до чотирнадцяти років, до осіб, що досягли пенсійного віку, військовослужбовців строкової служби та до інвалідів першої і другої групи.
Так, частиною 9 ст. 59 КВК України визначено, що стосовно особи, яка після постановлення вироку визнана інвалідом першої чи другої групи або досягла пенсійного віку, або захворіла на тяжку хворобу, яка перешкоджає відбуванню покарання, а також стосовно жінки, яка завагітніла, кримінально-виконавча інспекція чи адміністрація виправного центру вносить до суду подання про звільнення такої особи від відбування покарання. 
У зв’язку з вище викладеним, керівником Знам’янської місцевої прокуратури 03.04.2018 начальнику ДУ «Олександрівський ВЦ № 104» внесено вказівку з вимогою вжиття заходів щодо направлення відповідних документів до суду для вирішення питання про звільнення засудженого ОСОБА - 2 в порядку    ч. 9 ст. 59 КВК України.
Адміністрацією ДУ «Олександрівський ВЦ № 104» 04.04.2018 підготовлено та направлено до Олександрівського районного суду подання в порядку ч. 9           ст. 59 КВК України щодо ОСОБА – 2.
За результатами розгляду подання адміністрації виправного центру, Олександрівським районним судом 18.04.2018 винесено ухвалу, якою подання задоволено, ОСОБА - 2 в день винесення ухвали звільнено від подальшого відбування покарання як особу, яка досягла пенсійного віку.
На час переведення до виправного центру, засудженому виповнилося 66 років, однак прокурор Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Апостолов В.С. під час судового розгляду клопотання засудженого ОСОБА - 2 про застосування до нього вимог ст. 82 КК України не врахував та не зорієнтував суд на ту обставину, що засуджений є пенсіонером та особою похилого віку та на нього не може бути покладено обов’язки, визначенні кримінально – виконавчим законодавством, як на особу, яка відбуває покарання у виді обмеження волі.
Крім того, апеляційну скаргу на ухвалу Петрівського районного суду області від 06.02.2018, якою клопотання засудженого про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким задоволено та замінено невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі строком 3 роки 6 місяців 22 дні на більш м’яке у виді обмеження волі строком на 3 роки 6 місяців 22 дні, прокурором  Апостоловим В.С. у передбачені законом строки не внесено.
Апеляційну скаргу на вище вказану ухвалу суду з клопотанням про поновлення строків на апеляційне оскарження, скасування рішення суду та залишення клопотання засудженого ОСОБА - 2 без задоволення, внесено лише 16.08.2018 апаратом прокуратури області, за підписом першого заступника прокурора Кіровоградської області ОСОБА – 4.
Ухвалою Колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Кіровоградської області від 13.09.2018 апеляційну скаргу першого заступника прокурора Кіровоградської області ОСОБА - 4 задоволено. Ухвалу Петрівського районного суду Кіровоградської області від 06.02.2018, якою засудженому ОСОБА - 2 замінено невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі строком 3 роки 6 місяців 22 дні на більш м’яке у виді обмеження волі на строк 3 роки 6 місяців 22 дні – скасовано. У задоволенні клопотання засудженого ОСОБА – 2, про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким – відмовлено.    
У своїх поясненнях, наданих члену Комісії, Апостолов В.С. підтвердив вищевикладені факти та повідомив, що через завантаження не звернув увагу на вказаний факт. У подальшому за його участі ухвала Петрівського районного суду від 06.02.2018 була скасована.  
Згідно з п.п. 2, 2.1. Наказу виконувача обов’язків Генерального прокурора України «Про організацію діяльності прокурорів з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян» від 20.04.2016 № 161 (далі – Наказ) одним із основних завдань діяльності прокурора на цьому напрямі визначено забезпечення нагляду за додержанням прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства і держави при виконанні покарань та інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи, відповідно до законів України, міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.        
Відповідно до вимог п. 5.1 Наказу, участь прокурора є обов’язковою при вирішенні питань, пов’язаних з виконанням вироку, у тому числі умовно-достроковим звільненням від відбування покарання, заміною невідбутої частини покарання більш м’яким і звільненням від покарання за хворобою.
У порушення вимог п. 5.2 Наказу, прокурор Апостолов В.С. на незаконне судове рішення, відповідно до вимог чинного законодавства не відреагував, що свідчить  про неналежне виконання ним своїх службових обов’язків.
Таким чином, прокурор Апостолов В.С. належним чином не зорієнтував суд на обставини, які мають істотне значення при вирішенні питання щодо застосування до засудженого ОСОБА - 2 та своєчасно не оскаржив незаконне судове рішення.  
У ході проведення перевірки факти викладені у дисциплінарній скарзі заступника прокурора Кіровоградської області ОСОБА - 1 щодо неналежного виконання службових обов’язків Апостоловим В.С. під час прийняття участі у судовому засіданні та неоскаржені ухвали Петрівського районного суду Кіровоградської області від 27.11.2017, відповідно до якого клопотання засудженого ОСОБА - 5 задоволено та замінено невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі строком на 2 роки 8 місяців 12 днів на більш м’яке у виді обмеження волі строком 2 роки 8 місяців 12 днів, не знайшли своє підтвердження. Засуджений ОСОБА - 5 прибув для подальшого відбування покарання до ДУ «Устинівський ВЦ № 37» 12.02.2018, де зараз і перебуває.
Вищевказане судове рішення до апеляційного суду не оскаржувалося та на даний час набрало законної сили.      
Неприпустимо стверджувати про незаконність вищевказаного судового рішення, у зв’язку з тим, що відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими для виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Ця норма повністю відповідає ст. 129-1 Конституції України. 
У ході дисциплінарного провадження встановлено, що дисциплінарна скарга заступника прокурора Кіровоградської області ОСОБА - 1 частково знайшла своє підтвердження. Апостолов В.С. підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності та накладенню дисциплінарного стягнення у зв’язку з наявністю в його діях складу дисциплінарного проступку, а саме: невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків (п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про прокуратуру»).
Встановлені під час перевірки відомості щодо дій Апостолова В.С. підтверджуються такими документами:  
- Копією ухвали Петрівського районного суду Кіровоградської області від 06.02.2018.
- Копією ухвали Олександрівського районного суду Кіровоградської області від 18.04.2018.
- Матеріалами перевірки, наданими до Комісії прокурором Кіровоградської області.
- Поясненнями Апостолова В.С. 
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні Комісія виходить з наступних мотивів. 
Із дня вчинення проступку Апостоловим В.С., без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не минув. 
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення враховуються характер проступку, його наслідки, особа прокурора, ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення. Враховується, що Апостолов В.С. наявних дисциплінарних стягнень не має.   
Таким чином  Комісія вважає, що дисциплінарний проступок, який вчинив Апостолов В.С. не носить характеру грубого порушення, проте враховуючи наслідки скоєного ним проступку щодо нього можливо застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей 43, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктів 61-63, 120 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія

В И Р І Ш И Л А : 

Притягнути прокурора Петрівського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області Апостолова Віктора Сергійовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.      
Копію рішення направити прокурору Кіровоградської області для застосування накладеного дисциплінарного стягнення, керівнику Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області та Апостолову В.С. для відома. 
Вказане рішення може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий           В. Грушковський

Члени комісії:

А. Коваленко
О. Ковальчук 
С. Костенко
С. Нечепоренко
Ю. Піцик
С. Сергійчук
В. Шемчук
В. Юсип