07.11.2018

Рішення №494дп-18


Про накладення дисциплінарного стягнення на слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Кокошу М.М.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№494дп-18

07 листопада 2018

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Кокошу М.М.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Ковальчука О.М., Костенка С.К., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Сергійчука С.О., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку в діях слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Кокоші М.М. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-1248дс-224дп-18,


В С Т А Н О В И Л А :


Кокоша Максим Миколайович в органах прокуратури працює з серпня 2008 року. На займаній посаді – з 23 серпня 2016 року. 

Начальником слідчого відділу слідчого управління та процесуального керівництва прокуратури м. Києва характеризується позитивно, заохочувався прокурором м. Києва та Генеральним прокурором України. Дисциплінарних стягнень не має.

До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 19 липня 2018 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків прокурора м. Києва ОСОБА-1 про вчинення дисциплінарного проступку слідчим в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури м. Києва Кокошею М.М.

Цього ж дня вказану скаргу за допомогою автоматизованої системи для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження визначено члену Комісії Сергійчуку С.О., яким 1 серпня 2018 року щодо Кокоші М.М. прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 11/2/4-1248дс-224дп-18.

За результатами перевірки членом Комісії Сергійчуком С.О. 18 вересня 2018 року складено висновок про наявність дисциплінарного проступку.

Скаржник – виконувач обов’язків прокурора м. Києва ОСОБА-1 та прокурор Кокоша М.М. про час та місце проведення засідання Комісії повідомлені належним чином.

На засідання Комісії з’явився слідчий Кокоша М.М., якому головуючим перед початком засідання роз’яснені його права та обов’язки, передбачені частиною шостою статті 47 Закону України «Про прокуратуру» та пунктом 40 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. На засідання з’явився також представник скаржника за довіреністю – прокурор другого наглядового відділу за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури міста Києва ОСОБА-2.

Заслухавши доповідача – члена Комісії Сергійчука С.О., доводи представника ОСОБА-2, пояснення прокурора Кокоші М.М., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора, матеріали перевірки, Комісія встановила такі обставини.

Із дисциплінарної скарги вбачається, що Кокоша М.М. в період з 11 березня 2013 року по 30 січня 2015 року працював на посаді старшого прокурора прокуратури Святошинського району міста Києва, а з 30 січня 2015 року – старшим слідчим слідчого відділу прокуратури міста Києва.

Кокоша М.М., працюючи на посаді старшого прокурора прокуратури Святошинського району м. Києва, у період з 31 травня 2013 року по 9 січня 

2014 року у 8 кримінальних провадженнях (№ № _____, _____, _____, _____, _____, _____, _____, _____), у більшості з яких його призначено старшим групи прокурорів, вніс до Єдиного реєстру досудових розслідувань неправдиві відомості про результати досудового розслідування, а саме щодо направлення обвинувальних актів до суду.

Незважаючи на завершення досудового розслідування, відкриття сторонам матеріалів кримінальних проваджень, на час внесення Кокошею М.М. до ЄРДР відомостей про результати досудового розслідування, обвинувальні акти в цих провадженнях не були передані до суду.

Разом з цим, місцезнаходження вказаних матеріалів кримінальних проваджень та обвинувальних актів у них до цього часу не встановлено.

Таким чином, у діях прокурора Кокоші М.М. наявні ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру».

За вказаним фактом прокуратурою міста Києва на підставі наказу прокурора міста № 44 від 3 квітня 2018 року проведено службову перевірку щодо додержання вимог кримінального процесуального законодавства України у діяльності прокуратури Святошинського району м. Києва при виконанні службових обов’язків під час процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.

Під час перевірки встановлено факти неналежного виконання службових обов’язків слідчим прокуратури міста Києва Кокошею М.М. (колишнім прокурором прокуратури Святошинського району м. Києва), що полягало в неприйнятті передбачених частиною другою статті 283 КПК України рішень у кримінальних провадженнях, в яких особам повідомлено про підозру та закінчено досудове розслідування, внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань недостовірних відомостей з цього приводу, втраті матеріалів кримінального провадження.

Під час дисциплінарного провадження прокурор Кокоша М.М. пояснив, що протягом березня 2013 – лютого 2015 року обіймав посаду прокурора прокуратури Святошинського району м. Києва. В коло його обов’язків входило здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, які перебували у провадженні слідчих СВ Святошинського РУ ГУ МВС України, а також інші обов’язки працівника прокуратури.

При здійсненні процесуального керівництва у кримінальних провадженнях у період перебування на посаді прокурора прокуратури Святошинського району 

м. Києва ним відповідно до вимог статей 36, 290 КПК України вивчались матеріали кримінальних проваджень, які у подальшому відкривались сторонам кримінального провадження з метою ознайомлення. Надалі слідчим матеріали кримінального провадження передавались до прокуратури району, де 

Кокоша М.М. їх отримував для скерування обвинувального акту до суду та подальшого підтримання державного обвинувачення в суді.

Після підготовки супровідного листа через канцелярію прокуратури району обвинувальний акт з додатками скеровувався до суду. Крім того, за домовленістю із судом до суду також скеровувались матеріали кримінального провадження, з метою оптимізації та прискорення розгляду обвинувальних актів про скоєння злочинів.

З приводу відсутності обвинувальних актів, зазначених у дисциплінарній скарзі, Кокоша М.М. пояснив, що вказані кримінальні провадження та обвинувальні акти передавались ним до канцелярії прокуратури Святошинського району м. Києва для подальшого скерування до Святошинського районного суду м. Києва. Про їх відсутність у суді йому не відомо.

Під час проведення службового розслідування прокуратурою міста Києва за цим фактом Кокошею М.М. знайдено у приміщенні канцелярії прокуратури Святошинського району м. Києва два обвинувальні акти та матеріали кримінальних справ, які на цей час вже скеровані до суду для розгляду по суті.

Кокоша М.М. вважає, що матеріали кримінальних проваджень не можуть вважатися втраченими.

Згідно з листом керівника Київської місцевої прокуратури № 8 м. Києва від 20 квітня 2018 року № 43-2422вих-18 встановлено, що відповідно до копій супровідних листів про направлення кримінальних проваджень № № _____, _____, _____, _____ до прокуратури Святошинського району м. Києва на них міститься особистий підпис Кокоші М.М.

Крім того, відповідно до листа Святошинського районного суду м. Києва від 18 квітня 2018 року № 03/103/2018 встановлено, що вказані кримінальні провадження до районного суду у період 2013-2018 років не надходили.

Комісія приходить висновку, що в діях прокурора Кокоші М.М. наявні ознаки дисциплінарного проступку, виходячи з такого.

Відповідно до наказу прокурора Святошинського району м. Києва від 

21 травня 2013 року про розподіл обов’язків між працівниками прокуратури на прокурора Кокошу М.М. покладено обов’язки щодо здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.

Відповідно до частини першої статті 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки, тобто такі, що є об’єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.

Частиною другою статті 283 КПК України передбачено, що прокурор зобов’язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: закрити провадження, звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.

Невиконання Кокошею М.М. цих вимог закону мали наслідком порушення загальних завдань кримінального судочинства, визначених у частині першій статті 2 КПК України щодо забезпечення швидкого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, а також прав підозрюваних, визначених частиною першою статті 283 КПК України, на розгляд обвинувачення проти них в суді в найкоротший строк або його припинення шляхом закриття провадження.

Крім того, своїми діями, що полягали у внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань неправдивих відомостей про передачу до суду обвинувальних актів, Кокоша М.М. порушив вимоги частини третьої 

статті 283 КПК України, відповідно до якої відомості і про закінчення досудового розслідування вносяться до Реєстру прокурором, а також вимог абзацу 5 пункту 3.1 розділу І Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 

17 серпня 2012 року № 69 (далі – Положення), відповідно до яких відомості про закінчення досудового розслідування вносяться до Реєстру протягом 24 годин з моменту прийняття процесуального рішення.

Відповідно до пункту 1 розділу VІII Положення реєстратори відповідають за об’єктивність і достовірність внесених до Реєстру відомостей відповідно до вимог чинного законодавства.

Таким чином, прокурор Кокоша М.М., працюючи на посаді старшого прокурора прокуратури Святошинського району м. Києва, у період з 31 травня 2013 року по 9 січня 2014 року, вніс до Єдиного реєстру досудових розслідувань неправдиві відомості про результати досудового розслідування у 8 кримінальних провадженнях, а саме щодо направлення обвинувальних актів до суду, тим самим неналежно виконав службові обов’язки, тобто вчинив дії, передбачені пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», що є підставою для дисциплінарної відповідальності прокурора.

Вчинення Кокошею М.М. дисциплінарного проступку підтверджується:

  • висновком службового перевірки стосовно порушень виконавської дисципліни;
  • матеріалами службової перевірки;
  • поясненнями Кокоші М.М.;

Таким чином, в діях слідчого в особливо важливих справах Кокоші М.М. вбачаються ознаки дисциплінарного правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру» а саме невиконання або неналежне виконання службових обов’язків.

При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні Комісія виходить з наступних мотивів. 

Із дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не минув, оскільки правопорушення (направлення обвинувальних актів до суду) має триваючий характер.

При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення враховуються характер проступку, його наслідки, особа прокурора (слідчого прокуратури), ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення. Враховується, що Кокоша М.М. наявних дисциплінарних стягнень не має.   

Таким чином Комісія вважає, що дисциплінарний проступок, який вчинив Кокоша М.М. не носить характеру грубого порушення, проте враховуючи наслідки скоєного ним проступку щодо нього можливо застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани.

На підставі викладеного, керуючись вимогами статей 43, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктів 61-63, 120 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія


В И Р І Ш И Л А :


Притягнути слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури

м. Києва Кокошу Максима Миколайовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

Копію рішення направити Кокоші М.М. та прокурору міста Києва для відома.

Рішення Комісії за результатами дисциплінарного провадження може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий                                                                                                В. Грушковський


Члени комісії:

В. Архіпов
А. Коваленко
О. Ковальчук
С. Костенко
С. Нечепоренко
Ю. Піцик
С. Погребняк
С. Сергійчук
В. Шемчук
В. Юсип