10.10.2018
Рішення №448дп-18
Про накладення дисциплінарного стягнення щодо слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Б.В.
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів
№448дп-18
10 жовтня 2018
Київ
Про накладення дисциплінарного стягнення щодо слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Б.В.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого – Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Ковальчука О.М., Костенка С.К., Нечепоренка С.О., Погребняка С.П., Сергійчука С.О. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Б.В. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-1016дс-194дп-18
В С Т А Н О В И Л А :
Коваль Богдан Вікторович в органах прокуратури працює з червня 2012 року. Відповідно до наказу прокурора міста Києва від 07.06.2012 № 1137к призначений стажистом на посаду слідчого прокуратури Подільського району міста Києва, а з 10.07.2013 переведений на посаду прокурора Подільського району міста Києва (наказ № 1771). З 19.05.2014 переведений на посаду старшого прокурора прокуратури Подільського району міста Києва (наказ № 1256), а з 25.07.2014 наказом прокурора міста Києва № 2491 переведений на посаду старшого прокурора прокуратури Солом’янського району міста Києва. Наказом Генерального прокурора України від 16.07.2018 № 738ц призначений на посаду слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України.
Відповідно до службової характеристики Коваль Б.В. зарекомендував себе з позитивної сторони. Дисциплінарних стягнень не має.
Коваль Б.В. 18.05.2013 прийняв присягу працівника прокуратури.
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 11.06.2018 надійшла дисциплінарна скарга прокурора міста Києва (ОСОБА – 1) про вчинення дисциплінарного проступку слідчим в особливо важливих справах Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України. Дисциплінарна скарга подана з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про прокуратуру».
Автоматизованою системою для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарну скаргу 11.06.2018 розподілено члену Комісії Нечепоренку С.О.
Рішенням члена Комісії Нечепоренка С.О. від 22.06.2018 відкрито дисциплінарне провадження щодо слідчого в особливо важливих справах Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Б.В.
Рішенням Комісії від 18.07.2018 № 306дп-18 строк проведення перевірки за дисциплінарною скаргою прокурора міста Києва щодо слідчого Коваля Б.В. продовжено на один місяць.
За результатами перевірки членом Комісії Нечепоренком С.О. 07.09.2018 складено висновок про наявність дисциплінарного проступку слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Б.В.
Коваль Б.В. з’явився на засідання Комісії та після роз’яснення йому прав і обов’язків надав пояснення щодо доводів дисциплінарної скарги.
На засідання Комісії з’явився представник скаржника – (ОСОБА – 2), який підтримав скаргу.
Заслухавши доповідача – члена Комісії Нечепоренка С.О., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку слідчого прокуратури, матеріали перевірки, надані пояснення та відомості, отримані Комісією під час розгляду висновку про наявність дисциплінарного проступку слідчого прокуратури, Комісія встановила такі обставини.
У дисциплінарній скарзі зазначено, що неналежне виконання службових обов’язків колишнім прокурором Подільського району міста Києва Ковалем Б.В. призвело до ненадходження тривалий час до суду матеріалів кримінальних проваджень, відомості про які були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відсутності матеріалів 3 кримінальних проваджень.
У ході перевірки фактів зазначених у дисциплінарній скарзі прокурора міста Києва про вчинення дисциплінарного проступку Ковалем Б.В. встановлені такі обставини.
Прокуратурою міста Києва на підставі наказу прокурора міста № 164 від 06.12.2017 проведено службову перевірку щодо додержання вимог кримінального процесуального законодавства України прокурорами Київської місцевої прокуратури № 7 при виконанні службових обов’язків під час процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.
За результатами перевірки встановлено факти неналежного виконання службових обов’язків слідчим в ОВС Департаменту спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України (колишнім прокурором Київської місцевої прокуратури №7 м. Києва) Ковалем Б.В., що виразилися у неприйнятті передбачених ч. 2 ст. 283 КПК України рішень у кримінальних провадженнях, в яких особам повідомлено про підозру та закінчено досудове розслідування, внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань недостовірних відомостей з цього приводу, втраті матеріалів кримінальних проваджень
Так, встановлено, що відповідно до наказів керівників прокуратури Подільського району м. Києва № 11 від 15.08.2013, № 13 від 05.11.2013 та № 2 від 13.02.2014 про розподіл обов’язків між працівниками зазначеної прокуратури на прокурора Коваля Б.В. було покладено обов’язки щодо здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях.
Коваль Б.В., працюючи на посаді прокурора прокуратури Подільського району м. Києва у період з 10.07.2013 по 25.07.2014 у 2 кримінальних провадженнях, в яких його призначено старшим групи прокурорів, вніс до Єдиного реєстру досудових розслідувань неправдиві відомості про результати досудового розслідування, а саме щодо направлення обвинувальних актів у них до суду.
Однак, незважаючи на завершення досудового розслідування, відкриття сторонам матеріалів кримінальних проваджень, на час внесення Ковалем Б.В. до ЄРДР відомостей про результати досудового розслідування обвинувальні акти у даних провадженнях не були передані до суду.
Крім того, у 2 кримінальних провадженнях ухвалами суду обвинувальні акти затверджені Ковалем Б.В. повернуто прокурору, однак повторно до суду не скеровані.
Надалі Коваль Б.В. тривалий час (від 1 місяця 5 днів до 7 місяців 7 днів) не вчиняв у згаданих провадженнях жодної з передбачених ч. 2 ст. 283 КПК України дій (закриття кримінального провадження, звернення до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру).
Місцезнаходження матеріалів 3 кримінальних проваджень, які отримав Коваль Б.В., наразі взагалі не встановлено.
Зокрема, Коваль Б.В.:
- 30.09.2013 вніс до Реєстру неправдиві відомості про направлення до суду обвинувального акту у кримінальному провадженні №______________ за підозрою (ОСОБА – 3) у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 357 КК України. Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 20.11.2013 обвинувальний у вказаному кримінальному провадженні повернутий прокурору та 05.12.2013 за №5242вх-13 надійшов до прокуратури району. Відповідно до книги обліку кримінальних справ, матеріалів дослідчої перевірки витребуваних в порядку нагляду за 2013 рік, обвинувальний акт отримав Коваль Б.В., про що свідчить його підпис. 14.03.2018 досудове розслідування у кримінальному провадженні відновлено та вирішується питання щодо прийняття остаточного рішення у провадженні;
- 30.10.2013 вніс до Реєстру неправдиві відомості про направлення до суду обвинувального акту у кримінальному провадженні №______________ за підозрою (ОСОБА – 4) у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358, ч. 3 ст. 190 КК України. Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 03.12.2013 обвинувальний акт щодо (ОСОБА – 4) повернуто прокурору для усунення недоліків. Обвинувальний акт надійшов на адресу прокуратури району 17.12.2013 та відповідно до книги обліку вхідної кореспонденції отримав прокурор Коваль Б.В., про що свідчить його підпис. Надалі будь-який рух вказаного кримінального провадження відповідно до книги обліку вхідної та вихідної кореспонденції, електронної бази ЄССА відсутній. Повторно обвинувальний акт до суду не направлявся, а місцезнаходження матеріалів провадження невідоме;
- 13.02.2014 вніс до Реєстру неправдиві відомості про направлення до суду обвинувального акту у кримінальному провадженні № ______________ за підозрою (ОСОБА – 5) у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 191 КК України, однак насправді обвинувальний акт у провадженні до цього часу до суду не передано, а місцезнаходження матеріалів провадження невідоме;
- 20.06.2014 вніс до Реєстру неправдиві відомості про направлення до суду обвинувального акту у кримінальному провадженні № ______________ за підозрою (ОСОБА – 6) у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 1 ст. 358 КК України, однак насправді обвинувальний акт у провадженні до цього часу до суду не передано, а місцезнаходження матеріалів провадження невідоме.
Таким чином, своєю бездіяльністю, яка виразилася у не передачі до суду обвинувальних актів, у кримінальних провадженнях, в яких завершено досудове розслідування, прокурор Коваль Б.В. порушив вимоги ч. 1 ст. 28 КПК України, відповідно до якої під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийнятими в розумні строки, тобто такі, що є об’єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень, а також ч. 2 ст. 283 КПК України, якою передбачено, що прокурор зобов’язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: закрити провадження, звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Невиконання Ковалем Б.В. цих вимог закону мали наслідком порушення загальних завдань кримінального судочинства, закріплених у ч. 1 ст. 2 КПК України, щодо забезпечення швидкого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, а також прав підозрюваних, визначених ч. 1 ст. 283 КПК України, на розгляд обвинувачення проти них в суді в найкоротший строк або його припинення шляхом закриття провадження.
Крім того, своїми діями, що полягали у внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань неправдивих відомостей про передачу до суду обвинувальних актів, Коваль Б.В. порушив вимоги ч. 3 ст. 283 КК України, відповідно до якої відомості про закінчення досудового розслідування вносяться до Реєстру прокурором, пп. 3.1 розділу І Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 69 від 17.08.2012, відповідно до яких відомості про закінчення досудового розслідування (ч. 3 ст. 283 КПК України) вносяться до Реєстру протягом 24 годин з моменту прийняття процесуального рішення.
Відповідно до п. 1 розділу VІ, п. 2 розділу VІІ Положення, затвердженого наказом Генерального прокурора України № 69 від 17.08.2012 реєстратори відповідають за об’єктивність і достовірність внесених до Реєстру відомостей відповідно до вимог чинного законодавства.
Опитаний Коваль Б.В. пояснив, що керівництвом прокуратури району його було визначено старшим групи прокурорів у кримінальних провадженнях: № № ____________, _____________, ______________, ________________. Також, Коваль Б.В. повідомив, що керівництво і прокуратури Поділського району м. Києва, і прокуратури міста Києва знало про зазначені (ОСОБА – 1) порушення ще до 2015 року, тобто понад 3 роки тому. Одночасно, Коваль Б.В. частково визнав доводи дисциплінарної скарги.
Як зазначено у пункті 24 Рекомендації REC (2000) 19 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо ролі прокуратури в системі кримінального правосуддя, ухваленій Комітетом Міністрів Ради Європи 6 жовтня 2000 року на 724-му засіданні заступників міністрів, при виконанні своїх обов’язків, прокурори, зокрема, повинні а) справедливо, неупереджено й об’єктивно виконувати свої функції; б) поважати та намагатися захищати права людини, як це викладено в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; в) намагатися гарантувати як найвищу дієвість системи кримінального судочинства.
Встановлені під час перевірки відомості щодо дій Коваля Б.В. підтверджуються такими документами:
- Висновком службової перевірки щодо неналежного виконання службових обов’язків прокурорами Київської місцевої прокуратури № 7 міста Києва під час здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях, затвердженого прокурором міста Києва від 26.04.2018;
- Матеріалами перевірки, наданими члену Комісії прокуратурою міста Києва;
- Поясненнями Коваля Б.В.
Таким чином, в діях слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Б.В. вбачаються ознака дисциплінарного правопорушення, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про прокуратуру» а саме невиконання або неналежне виконання службових обов’язків.
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні Комісія виходить з наступних мотивів.
Із дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не минув, оскільки правопорушення має триваючий характер.
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення враховуються характер проступку, його наслідки, особа прокурора (слідчого прокуратури), ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення. Враховується, що Коваль Б.В. наявних дисциплінарних стягнень не має.
Таким чином Комісія вважає, що дисциплінарний проступок, який вчинив Коваль Б.В. не носить характеру грубого порушення, проте враховуючи наслідки скоєного ним проступку щодо нього можливо застосувати дисциплінарне стягнення у виді догани.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей 43, 47-50, 77, 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктів 61-63, 120 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія
В И Р І Ш И Л А :
Притягнути слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу управління спеціальних розслідувань Генеральної Прокуратури України Коваля Богдана Вікторовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.
Копію рішення направити Генеральному прокурору України для застосування накладеного дисциплінарного стягнення та Ковалю Б.В. для відома.
Вказане рішення може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.
Головуючий В. Грушковський
Члени комісії:
В. Архіпов
|