04.07.2018
Рішення №297дп-18
Про накладення дисциплінарного стягнення щодо прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області Ярмишка А.С.
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів
№297дп-18
04 липня 2018
Київ
Про накладення дисциплінарного стягнення щодо прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області Ярмишка А.С.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого – Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Костенка С.К., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Шемчука В.В. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку у діях прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області Ярмишка А.С. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-544дс-108дп-18,
В С Т А Н О В И Л А :
Ярмишко Андрій Сергійович працює в органах прокуратури з серпня 2013 року, а на посаді прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області – з грудня 2015 року.
За місцем роботи характеризується позитивно, заохочень та дисциплінарних стягнень не має.
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі – Комісія) 3 квітня 2018 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків прокурора Полтавської області Легеньковського О.В. про вчинення прокурором Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області Ярмишком А.С. дисциплінарного проступку.
Цього ж дня вказану скаргу за допомогою автоматизованої системи для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження визначено члену Комісії Шемчуку В.В., яким 06.04.2018 прийнято рішення про відкриття дисциплінарного провадження № 11/2/4-544дс-108дп-18 щодо Ярмишка А.С.
За результатами перевірки членом Комісії Шемчуком В.В. 01.06.2018 складено висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора Ярмишка А.С.
Скаржник та прокурор Ярмишко А.С. своєчасно повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.
Скаржник Легеньковський О.В. на засідання Комісії не з’явився, натомість керівник прокуратури Полтавської області надіслав листа у якому зазначив, що представники прокуратури області не прийматимуть участі у засіданні.
04.07.2018 на засідання Комісії з’явився прокурор Ярмишко А.С., якому головуючим роз’яснено його права та обов’язки як учасника засідання.
Заслухавши доповідача – члена Комісії Шемчука В.В., пояснення прокурора Ярмишка А.С., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку, дослідивши матеріали перевірки та матеріали, долучені Ярмишком А.С. під час засідання, Комісія встановила такі обставини.
Із змісту дисциплінарної скарги вбачається, що у ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій під час досудового розслідування кримінального провадження № _____ від 14.02.2016 встановлено, що Ярмишко A.C., обіймаючи посаду прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області, усупереч вимогам ст. 214 КПК України, достовірно знаючи обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, не відреагував на факт порушення закону, не вніс відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочав розслідування. Натомість, незважаючи на те, що згідно із ст. 2 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» в Україні забороняється гральний бізнес та участь в азартних іграх, Ярмишко A.C. 03.02.2018 приймав участь в азартних іграх.
Скаржником Легеньковським О.В. до дисциплінарної скарги долучено копію протоколу огляду від 21.02.2018 жорсткого диску інвентарний № 710 від 11.12.2017 з додатками у вигляді «скріншотів» із відеозаписів, які містять відомості щодо участі Ярмишка А.С. в азартній грі 03.02.2018.
З огляду на викладене, на думку скаржника, в діях прокурора Ярмишка A.C. вбачаються ознаки дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 5, 6 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», а саме вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості, чесності та непідкупності органів прокуратури, а також одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.
Під час дисциплінарного провадження Комісією встановлено, що СУ ГУНП у Полтавській області здійснювалося досудове розслідування у кримінальному провадженні № _____ від 14.02.2016 за частиною третьою ст. 28, частиною першою ст. 203-2 КК України, яке на теперішній час розглядається Автозаводським районним судом міста Кременчука.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА1 з метою вчинення злочинів у сфері грального бізнесу, створив організовану злочинну групу, організував та проводив за участю гравців гру в покер із грошовими ставками.
Згідно із інформацією прокуратури Полтавської області від 14 травня 2018 року № 11-1148вих-18, у кримінальному провадженні № _____ Ярмишко А.С. є свідком.
Під час проведення обшуку 03.02.2018 в приміщенні кафе «Фані Кабані», розташованому по вул. (конфіденційна інформація), співробітниками поліції у Ярмишка А.С. було вилучено мобільний телефон марки «Iphone 5S».
Будучи допитаним 26.02.2018 в якості свідка у кримінальному провадженні № _____ Ярмишко А.С. надав показання про те, що 03.02.2018 на момент початку обшуку працівниками поліції він перебував у приміщенні кафе «Фані Кабані», однак причину такого перебування пояснити відмовився, скориставшись правом, передбаченим статтею 63 Конституції України. Водночас Ярмишко А.С. зазначив, що під час обшуку працівники поліції склали відносно нього протокол про вчинення адміністративного правопорушення за участь у азартних іграх та вилучили його мобільний телефон, який оглянуто слідчим поліції за його участю.
Під час перевірки Ярмишком А.С. долучено копію постанови від 23.04.2018 Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області про закриття провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною першою ст. 181 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до постанови суду, у судовому засіданні Ярмишко A.С. підтвердив факт свого перебування 03.02.2018 у приміщенні кафе «Фані Кабані», проведення працівниками поліції обшуку та вилучення у нього мобільного телефону, однак участь в азартній грі на гроші та вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнав.
Під час засідання Комісії Ярмишко A.С. доводи дисциплінарної скарги заперечив, з висновком про наявність в його діях дисциплінарного проступку не погодився та пояснив, що 03.02.2018 він на запрошення свого знайомого – ОСОБА1 прийшов у кафе «Фані Кабані» подивитись футбол. Під час футбольного матчу, у кафе знаходилися ще декілька людей, які грали в карти за столом, де були гральні фішки.
Приблизно о 17.42 год. до закладу прийшли працівники поліції та почали проводити обшук, після чого склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення нібито за те, що він грав в азартні ігри на гроші. Під час обшуку у нього був вилучений тільки мобільний телефон, жодних грошей чи гральних фішок при ньому не було та відповідно не вилучалося.
Ярмишко A.С. вважає, що на момент перебування у кафе, у нього не було підстав для внесення відомостей у Єдиний реєстр досудових розслідувань за фактом проведення азартної гри, оскільки він вже протягом тривалого часу відряджений до Генеральної Прокуратури України і його флеш-ключ до цього реєстру знаходиться у сейфі робочого кабінету, розташованому у приміщенні ГПУ по вул. Різницькій, 13/15, в м. Києві. Крім того, обшук проводився у вихідний день, а для внесення відповідних відомостей у Реєстр йому необхідно було погодити мотивований рапорт із начальником управління та заступником Генерального Прокурора.
Вивчивши матеріали дисциплінарного провадження, зокрема скріншоти та протоколи, Комісія приходить висновку про наявність у діях прокурора Ярмишка A.С. ознак дисциплінарного проступку, передбаченого п. 6 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру» з огляду на таке.
Так, згідно із пунктами 2, 10 частини першої ст. 3 Закону України «Про прокуратуру» діяльність прокуратури ґрунтується на засадах законності, справедливості, неупередженості, об’єктивності та неухильного дотримання вимог професійної етики та поведінки.
Частиною четвертою ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» передбачено обов’язок прокурора діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, додержуватися правил прокурорської етики, зокрема, не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету прокуратури.
Відповідно до ст. 5 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів професійна діяльність прокурора має ґрунтуватися на неухильному дотриманні конституційних принципів верховенства права та законності. При здійсненні повноважень він зобов’язаний діяти відповідно до закону, своєчасно вживати вичерпних заходів для їх належного виконання.
Відповідно до ст. 11 цього Кодексу прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність. Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.
Згідно зі ст. 16 Кодексу порушення службової дисципліни, непристойна поведінка є неприпустимими для прокурора і тягнуть за собою передбачену законом відповідальність.
Відповідно до ст. 21 Кодексу прокурор діє на підставі закону, неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої ідеологічні, релігійні або інші особисті погляди чи переконання. Прокурору слід уникати особистих зв’язків, що можуть скомпрометувати звання прокурора, не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс. Поза службою прокурору слід поводитися коректно і пристойно.
Згідно зі ст. 31 Кодексу у відносинах з громадянами поза службою працівник прокуратури має бути взірцем законослухняності, добропорядності, додержання загальновизнаних норм моралі та поведінки.
Відповідно до ст. 214 КПК України прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Отже, Ярмишко A.C. працюючи на посаді прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області, перебуваючи у позаробочий час 03.02.2018 у період з 15.25 год. до 17.36 год. у приміщенні кафе «Фані Кабані», будучи обізнаним про те, що в цьому закладі проводиться азартна гра – покер, яка згідно із ст. 2 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» заборонена, не повідомив про це відповідні правоохоронні органи та прийняв у ній участь.
Вказаними діями Ярмишко A.C. вчинив дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 6 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру», тобто одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.
Факт вчинення Ярмишком А.С. дисциплінарного проступку підтверджується такими документами:
- копією протоколу обшуку від 03.02.2018 з додатками;
- копією протоколу огляду від 21.02.2018 жорсткого диску інв. № 710 від 11.12.2017;
- копіями додатків до протоколу огляду від 21.02.2018 жорсткого диску інв. № 710 від 11.12.2017;
- копією протоколу допиту від 26.02.2018 свідка Ярмишка А.С.;
- копією протоколу огляду від 26.02.2018 мобільного телефону Ярмишка А.С.;
- копією постанови від 23.04.2018 Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області.
З огляду на те, що вина прокурора Ярмишка А.С. у вчиненні злочину, передбаченого частиною першою ст. 203-2 КК України, не доведена обвинувальним вироком суду, який набрав законної сили, у його діях відсутній склад дисциплінарного проступку, передбачений п. 5 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру», тобто вчинення дій, що порочать звання прокурора, підривають авторитет органів прокуратури і викликають сумнів у об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.
При наданні оцінки обставинам цього дисциплінарного провадження Комісія діє виключно в рамках встановленої Законом компетенції, а саме надає оцінку тільки фактам, які можуть свідчити про наявність або відсутність в діях прокурора складу дисциплінарного проступку та про ступінь його вини. Встановлені в ході дисциплінарного провадження Комісією факти та обставини мають значення тільки для прийняття рішень Комісією в рамках своєї компетенції та жодним чином не свідчать про доведеність вини особи у вчиненні адміністративних, цивільних або кримінальних правопорушень.
Таким чином, під час дисциплінарного провадження Комісією встановлено, що доводи дисциплінарної скарги керівника прокуратури Полтавської області про вчинення дисциплінарного проступку Ярмишком А.С. знайшли своє підтвердження. Ярмишко А.С. підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності та накладенню дисциплінарного стягнення у зв’язку із наявністю в його діях складу дисциплінарного проступку – одноразового грубого порушення правил прокурорської етики (пункт 6 частини першої статті 43 Закону України «Про прокуратуру»).
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення Комісією враховуються характер проступку, його наслідки, особа прокурора, ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення.
Враховуючи, що вчинений прокурором Ярмишко А.С. дисциплінарний проступок має характер грубого порушення, Комісія вважає, що вказана обставина є підставою для застосування дисциплінарного стягнення у виді заборони строком на один рік на переведення до органу прокуратури вищого рівня та на призначення на вищу посаду в органі прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду.
Інших обставин, що мають значення для прийняття рішення про накладення дисциплінарного стягнення, Комісією не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись вимогами статей 11, 43, 47–50, 77 та 78 Закону України «Про прокуратуру», пунктів 115-127 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія
В И Р І Ш И Л А :
Притягнути прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області Ярмишка Андрія Сергійовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді заборони строком на один рік на переведення до органу прокуратури вищого рівня та на призначення на вищу посаду в органі прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду.
Копію рішення направити скаржнику, Ярмишку А.С., керівнику Кременчуцької місцевої прокуратури Полтавської області для відома та прокурору Полтавської області для застосування накладеного дисциплінарного стягнення.
Вказане рішення Комісії може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня отримання ним поштою копії рішення.
Головуючий В. Грушковський
Члени комісії:
В. Архіпов |