20.06.2018

Рішення №268дп-18


Про накладення дисциплінарного стягнення щодо прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону Центрального регіону України Колосовича М.С.

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№268дп-18

20 червня 2018

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення щодо прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону Центрального регіону України Колосовича М.С.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі головуючого – Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Ковальчука О.М., Костенка С.К., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П. та Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону Центрального регіону України Колосовича М.С. у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-499дс-95дп-18, –


В С Т А Н О В И Л А :


Колосович Максим Сергійович працює в органах прокуратури з липня 2013 року по теперішній час, а на вказаній посаді – з 04.12.2017.

За місцем роботи характеризується негативно, заохочень та дисциплінарних стягнень не має.

До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 28.03.2018 із військової прокуратури Центрального регіону України надійшла дисциплінарна скарга про вчинення прокурором військової прокуратури Деснянського гарнізону Центрального регіону України Колосовичем М.С. дисциплінарного проступку.

Цього ж дня вказану скаргу за допомогою автоматизованої системи для вирішення питання щодо відкриття дисциплінарного провадження визначено члену Комісії Юсипу В.В., який 29.03.2018 прийняв рішення про відкриття щодо цього прокурора дисциплінарного провадження № 11/2/4-499дс-95дп-18.

Прокурор Колосович М.С. та скаржник – військовий прокурор Центрального регіону України належно повідомлені про час та місце проведення Комісії.

На засідання Комісії з’явилися прокурор Колосович М.С., а також представник скаржника – начальник відділу військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА1, яким головуючим роз’яснено їх права та обов’язки учасників засідання Комісії.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, заслухавши доповідача – члена Комісії Юсипа В.В., представника скаржника та прокурора Колосовича М.С., обговоривши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора та матеріали перевірки, встановила такі обставини.

Із змісту дисциплінарної скарги вбачається, що прокурор військової прокуратури Деснянського гарнізону Колосович М.С., у порушення вимог ст. 3 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 4, 11, 16 та 33 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, Присяги працівника прокуратури, Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 05.04.2016 за № 13, під час служби порушив виконавську та службову дисципліну, а також втратив службове посвідчення працівника прокуратури.

Так, Колосович М.С., проходячи військову службу на посаді прокурора військової прокуратури Вінницького гарнізону, проявив себе з негативної сторони як недисциплінований та безвідповідальний працівник, що виразилося у неодноразовому (36 разів упродовж 2017 року) безпідставному запізненні на службу, систематичному ігноруванні вказівок та доручень керівництва прокуратури гарнізону щодо активізації роботи на визначених напрямах роботи та досудового розслідування окремих кримінальних проваджень, безпідставних неявках та запізненнях в судові засідання у кримінальних провадженнях, невиправданому затягуванні виконання завдань Генеральної Прокуратури України і військової прокуратури Центрального регіону України.

За неналежне виконання службових обов’язків у 2017 році Колосовичу М.С. шість разів зменшувався розмір преміювання та двічі депремійовано. У травні 2017 року з цих же причин Колосовичу М.С. до 10% зменшено розмір надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи.

У військовій прокуратурі Вінницького гарнізону 10.11.2017 проведено оперативну нараду під головуванням військового прокурора Центрального регіону України щодо стану виконання Колосовичем М.С. своїх службових обов’язків, за результатами якої було визнано, що стан виконання останнім службових обов’язків не повною мірою відповідає вимогам процесуального законодавства, наказів Генерального Прокурора України, трудової і виконавської дисципліни та Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів.

Після цієї оперативної наради Колосович М.С. належних висновків не зробив (17.11.2017 запізнився на службу, а 24.11.2017 не повернувся на робоче місце після участі в судовому засіданні у Гайсинському районному суді Вінницької області).

З огляду на це Колосовичу М.С. було запропоновано продовжувати військову службу або у Збройних Силах України, або в іншому колективі військової прокуратури, на що останній виявив бажання проходити службу саме в органах військової прокуратури, подавши рапорт про призначення його на вакантну посаду прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону. Наказом військового прокурора Центрального регіону України від 29.11.2017 за № 142о/с Колосовича М.С. з 04.12.2017 призначено на посаду прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону, звільнивши з посади прокурора військової прокуратури Вінницького гарнізону.

Під час проходження служби у військовій прокуратурі Деснянського гарнізону Колосович М.С. продовжив порушувати вимоги внутрішнього трудового розпорядку, неналежно виконувати свої службові обов’язки, зокрема, кожного дня прибував на службу із запізненням на 1 годину, а також запізнювався з обідньої перерви. На критичні зауваження керівництва прокуратури не реагує та жодних висновків не робить.

Крім цього, 23.01.2018 Колосовичем М.С. допущено безпідставне запізнення на засідання апеляційного суду Чернігівської області та неприбуття після його закінчення до військової прокуратури гарнізону, що створило у працівників суду негативне враження про роботу окремих прокурорів військової прокуратури, підірвало авторитет органів прокуратури у цілому та викликало низку критичних зауважень з боку керівництва суду.

Колосович М.С. 24.01.2018 у порушення вимог ст. 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 за № 548-ХІV, та наказу військового прокурора Центрального регіону України «Про забезпечення дотримання порядку виклику керівників та працівників військових прокуратур гарнізонів до військової прокуратури Центрального регіону України, виїзду працівників органів прокуратури регіону за межі гарнізону, за кордон, на тимчасово окуповану територію України та до зони проведення антитерористичної операції» від 19.10.2017 за № 100, без дозволу військового прокурора гарнізону виїхав за межі Деснянського гарнізону до м. Вінниці, прибувши до місця проходження служби лише о 09.44 год. 29.01.2018.

Аналогічним чином Колосович М.С. був відсутній протягом 9-12 лютого 2018 року. При цьому замість проведення слідчих дій у Бориспільському районі Київської області, що слугувало причиною його виїзду за межі гарнізону, останній знову вибув до м. Вінниці.

Крім цього, після призначення на посаду у військовій прокуратурі Деснянського гарнізону прокурором Колосовичем М.С. здійснювалося процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у семи кримінальних провадженнях. Станом на 15.02.2018 жодного процесуального рішення у вказаних провадженнях не прийнято, слідчі дії у них поодинокі, безпланові, а досудове розслідування зводиться до направлення запитів. У зв’язку з неефективністю здійснення процесуального керівництва за результатами цієї оперативної наради усі кримінальні провадження від Колосовича М.С. передані іншим прокурорам військової прокуратури гарнізону.

Внаслідок такого ставлення до виконання службових обов’язків Колосович М.С. у січні та лютому 2018 року був депремійований, а також припинено йому виплату надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи. Стан неналежної виконавської дисципліни та виконання службових обов’язків Колосовича М.С. військовим прокурором Деснянського гарнізону неодноразово обговорювався на оперативних нарадах.

Крім того, Колосович М.С. утратив (привласнив) службове посвідчення працівника прокуратури.

Так, 15.01.2018 під час отримання у відділі роботи з кадрами військової прокуратури Центрального регіону України нового службового посвідчення № 048967 прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону, Колосович М.С. не здав старе службове посвідчення № 044348 від 04.10.2016 (прокурора військової прокуратури Вінницького гарнізону), повідомивши, що 24.11.2017 віддав його особисто начальнику відділу роботи з кадрами військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА2, що не відповідало дійсності.

З огляду на викладене, на думку скаржника, у діяннях Колосовича М.С. наявні ознаки дисциплінарних проступків, передбачених п.п. 1, 6, 7 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру», тобто невиконання чи неналежне виконання службових обов’язків, систематичне (два і більше разів протягом одного року) або одноразове грубе порушення правил прокурорської етики та порушення правил внутрішнього службового розпорядку.

Під час засідання Комісії представник скаржника ОСОБА1 погодився з висновком члена Комісії.

Прокурор Колосович М.С. повністю заперечив доводи дисциплінарної скарги як такі, що не відповідають дійсності, пояснивши таке.

З приводу запізнень на службу пояснив, що упродовж 2017 року він неодноразово звертався до керівництва військової прокуратури Вінницького гарнізону з приводу надання йому основної щорічної відпустки для вирішення сімейних проблем, однак його прохання ігнорувались, хоча згідно графіку його відпустка була запланована на вересень 2017 року. З огляду на це, йому було необхідно кожного дня на 09.00 год. відвозити у лікарню новонароджену доньку, внаслідок чого трохи запізнювався на роботу.

Колосович М.С. вважає безпідставними звинувачення щодо його запізнень в судові засідання, оскільки питання про притягнення його як прокурора до відповідальності судом жодного разу не порушувались.

Вважає безпідставним звинувачення щодо неповернення його 24.11.2017 до військової прокуратури Вінницького гарнізону після участі в судовому засіданні у Гайсинському районному суді Вінницької області, оскільки того дня він не повернувся на робоче місце через велику відстань від м. Гайсин до м. Вінниці.

Щодо неефективності процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Колосович М.С. пояснив, що за 2017 рік ним скеровано до суду 19 обвинувальних актів, з яких по кожному постановлений обвинувальний вирок, складено 4 адміністративні протоколи, виконано 6 контрольних завдань, розглянуто 7 письмових звернень громадян та прийнято участь у 59 судових засіданнях. Крім цього, під час відрядження у військовій прокуратурі Деснянського гарнізону за період з 23.02.2017 по 24.03.2017 ним направлено до суду 2 обвинувальні акти, 2 особам повідомлено про підозру з оголошенням в розшук, а також у 5 прийнято рішення про закриття кримінального провадження.

Щодо втрати службового посвідчення він пояснив, що 29.11.2017 після того як його змусили написати рапорт про переведення до військової прокуратури іншого гарнізону, він віддав своє посвідчення особисто начальнику відділу роботи з кадрами військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА2, зауваживши, що вказане посвідчення отримав у 2016 році від військового прокурора Вінницького гарнізону ОСОБА4, про що в жодному документі не розписувався.

Під час засідання Комісії Колосович М.С. надав аналогічні пояснення.

Разом із цим, під час перевірки начальник відділу роботи з кадрами військової прокуратури Центрального регіону України ОСОБА2 пояснив, що прокурор Колосович М.С. ніколи не віддавав йому службове посвідчення, оскільки не звільнявся з органів прокуратури, а лише змінював посаду в межах одного органу.

Робота з ведення обліку та прийому-видачі службових посвідчень працівникам військової прокуратури Центрального регіону України забезпечується відділом роботи з кадрами відповідно до Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 05.04.2016 за № 134. Про повернення старого посвідчення та видачу працівнику нового посвідчення робляться відповідні відмітки у Книзі обліку та видачі посвідчень (журнал № 11/50). Як правило, нове посвідчення видається після повернення раніше виданого посвідчення, про що вносяться записи у відповідні графи цієї книги, факт завіряється підписом особи, яка здала старе та отримала нове посвідчення.

До військової прокуратури Центрального регіону України 09.01.2018 з Генеральної Прокуратури України надійшли 15 службових посвідчень серед яких було посвідчення № 048967 (бланк АА 050831) прокурора Колосовича М.С. Після цього ОСОБА2 надав вказівку підлеглому прокурору ОСОБА3 видати ці посвідчення згідно з встановленим порядком, отримавши взамін раніше видані посвідчення. Однак ОСОБА3 15.01.2018 повідомив йому, що Колосович М.С., отримавши нове посвідчення, повідомив, що попереднє посвідчення № 044348 від 04.10.2016 він здав ОСОБА2, що не відповідало дійсності.

Аналогічні пояснення надав і прокурор відділу роботи з кадрами ОСОБА3.

Факт наявності у прокурора Колосовича М.С. службового посвідчення підтвердили і працівники військової прокуратури Вінницького гарнізону ОСОБА4, ОСОБА5, ОСОБА6, ОСОБА7 та ОСОБА8.

Вивчивши матеріали дисциплінарного провадження, Комісія приходить висновку про наявність у діях прокурора Колосовича М.С. ознак дисциплінарних проступків, передбачених п. п. 1 та 6 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру», з огляду на таке.

Так, згідно зі ст. 3 Закону України «Про прокуратуру» однією із засад діяльності прокуратури є неухильне дотримання вимог професійної етики та поведінки.

Відповідно до положень ст. 11 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів прокурор повинен постійно дбати про свою компетентність, професійну честь і гідність.

Своєю доброчесністю, принциповістю, компетентністю, неупередженістю та сумлінним виконанням службових обов’язків сприяти підвищенню авторитету прокуратури та зміцненню довіри громадян до неї.

Згідно зі ст. 16 цього ж Кодексу при виконанні службових обов’язків прокурор має дотримуватися загальноприйнятих етичних норм поведінки, бути взірцем доброчесності, вихованості і культури. Порушення службової дисципліни, непристойна поведінка є неприпустимими для прокурора і тягнуть за собою передбачену законом відповідальність.

Прокурор повинен використовувати ввірене йому службове майно бережливо та лише за призначенням.

Положення ст. 33 цього Кодексу вказує, що відповідно до Закону України «Про прокуратуру» прокурори зобов’язані неухильно дотримуватися вимог цього Кодексу. Їх порушення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Крім цього, згідно з вимогами Норм професійної відповідальності та переліком необхідних прав та обов’язків прокурорів, прийнятих Міжнародною Асоціацією прокурорів 23.04.1999, прокурори зобов’язані завжди підтримувати честь та гідність професії, вести себе професійно, відповідно до закону, правил та етики їх професії, в будь-який час дотримуватись найбільш високих норм чесності.

Відповідно до частини першої Розділу III Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 05.04.2016 за № 13, прокурор, якому видано посвідчення, зобов’язаний забезпечити його належне зберігання та правомірне використання, унеможливити втрату, псування або доступ до нього сторонніх осіб.

Передавати посвідчення іншим особам чи використовувати його не за призначенням забороняється.

Отже, прокурор Колосович М.С., неналежно виконуючи свої службові обов’язки, всупереч вимог ст. 3 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 11 та 16 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, Присяги працівника прокуратури, частини першої розділу ІІІ Положення про службове посвідчення прокурора, затвердженого наказом Генерального Прокурора України від 05.04.2016 за № 13, отримавши приблизно в грудні 2016 року службове посвідчення прокурора прокуратури Вінницького гарнізону Центрального регіону України від 04.10.2016 за № 044348, не забезпечив його належне зберігання, що призвело до його втрати, чим вчинив дисциплінарні проступки, передбачені п.п. 1 та 6 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру», тобто неналежне виконання службових обов’язків та одноразове грубе порушення правил прокурорської етики.

Факт вчинення прокурором Колосовичем М.С. вказаних дисциплінарних проступків підтверджується такими документами:

  • копією пояснення ОСОБА2;
  • копією пояснення ОСОБА4;
  • копією пояснення ОСОБА3;
  • копією пояснення ОСОБА5;
  • копією пояснення ОСОБА6;
  • копією пояснення ОСОБА7;
  • копією пояснення ОСОБА8;
  • копією пояснення Колосовича М.С.;
  • копіями окремих сторінок книги обліку та видачі посвідчень військової прокуратури Центрального регіону України;
  • копією висновку службового розслідування.

Разом із цим, під час дисциплінарного провадження не встановлено відомостей, які б достовірно підтверджували факти порушення прокурором Колосовичем М.С. вимог правил внутрішнього трудового розпорядку та виконавської дисципліни, безпідставного запізнення у судові засідання, неналежного здійснення процесуального керівництва у кримінальних провадженнях та залишення меж Деснянського гарнізону без дозволу військового прокурора гарнізону.

Крім цього, розгляд питання щодо порушення військовим прокурором вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, перебуває поза межами компетенції Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

З огляду на викладене, підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора Колосовича М.С. за вказаними фактами відсутні.

Обставин, що пом’якшують або обтяжують ступінь та характер дисциплінарної відповідальності прокурора Колосовича М.С., не встановлено.

Оцінивши характер дисциплінарних проступків Колосовича М.С., можна стверджувати, що вказане діяння вчинене з необережності, однак його «грубість» є очевидною, оскільки подібне недотримання прокурором правил прокурорської етики не може бути виправдано жодними обставинами.

Враховуючи викладене, Комісія вважає за можливе накласти стосовно прокурора Колосовича М.С. найм’якший вид дисциплінарного стягнення – догану, який є найбільш пропорційним вчиненому ним проступку. При визначенні цього виду стягнення враховано характер проступку, його наслідки, особа прокурора Колосовича М.С., ступінь його вини та інші обставини, які мають значення для цього дисциплінарного провадження.

Отже, керуючись вимогами ст. ст. 46, 47, 48, 49, 50, 77 та 78 Закону України «Про прокуратуру», п. п. 61– 63, 120 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія


В И Р І Ш И Л А :


Притягнути до дисциплінарної відповідальності прокурора військової прокуратури Деснянського гарнізону Центрального регіону України Колосовича Максима Сергійовича та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді догани.

Копію цього рішення направити прокурору Колосовичу М.С., військовому прокурору Деснянського гарнізону Центрального регіону України – для відома та військовому прокурору Центрального регіону України – для застосування стягнення.

Вказане рішення може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня отримання поштою його копії.


Головуючий                                                                                                В. Грушковський


Члени комісії:

В. Архіпов
А. Коваленко
О. Ковальчук
С. Костенко
С. Нечепоренко
Ю. Піцик
С. Погребняк
В. Юсип