01.11.2017

Рішення №232дп-17


Про притягнення до дисциплінарної відповідальності слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону сил антитерористичної операції Корнюшкина Олександра Миколайовича

 
кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів

РІШЕННЯ
№232дп-17

01 листопада 2017

Київ

Про притягнення до дисциплінарної відповідальності слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону сил антитерористичної операції Корнюшкина Олександра Миколайовича


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі: головуючого Грушковського В.Ю., членів: Ковальчука О.М., Костенка С.К.,  Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Сергійчука С.О., Шемчука В.В., Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону сил антитерористичної операції Корнюшкина Олександра Миколайовича у дисциплінарному провадженні № 11/2/4-324дс-146дп-17,
 

В С Т А Н О В И Л А:
 

Корнюшкин О.М. призначений на посаду слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону сил антитерористичної операції наказом військового прокурора сил антитерористичної операції від 19 серпня 2015 року № 26к.
Відповідно до характеристики Корнюшкин О.М. зарекомендував себе позитивно, добросовісно виконує службові обов’язки, проявляє наполегливість і цілеспрямованість щодо вирішення складних питань. Постійно удосконалює свою професійну майстерність. На критику реагує правильно, вживає заходи щодо усунення виявлених недоліків. Дотримується правил внутрішнього трудового розпорядку та професійної етики. До дисциплінарної відповідальності не притягувався. За сумлінне виконання службових обов’язків у 2015 році заохочувався подякою військового прокурора сил антитерористичної операції та у 2016 році подякою Генерального прокурора України.
До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 29 серпня 2017 року надійшла дисциплінарна скарга виконувача обов’язків військового прокурора сил антитерористичної операції ОСОБА-1 про вчинення слідчим військової прокуратури Луганського гарнізону сил АТО Корнюшкиним О.М. дисциплінарного проступку.
Згідно із дисциплінарною скаргою Корнюшкин О.М. 3 червня 2017 року керував автомобілем в стані алкогольного сп’яніння, у зв’язку з чим стосовно нього працівниками поліції складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Автоматизованою системою розподілу дисциплінарних скарг для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження скаргу розподілено голові Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (протокол розподілу між членами Комісії від 29 серпня 2017 року).
Рішенням голови Комісії від 5 вересня 2017 року відкрито дисциплінарне провадження № 11/2/4-324дс-146дп-17 щодо Корнюшкина О.М.
Корнюшкин О.М. та військовий прокурор сил антитерористичної операції своєчасно повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії листами від 17 жовтня 2017 року № 11/2/4-324дс-146дп-17-2398вих-17 та від 17 жовтня 2017 року № 11/2/4-324дс-146дп-17-2399вих-17 відповідно.
Корнюшкин О.М. з’явився на засідання та повідомив обставини вчинення дисциплінарного проступку, при цьому підтвердив факт вживання алкогольних напоїв незадовго до керування ним автомобілем.
Представник скаржника – перший заступник військового прокурора Луганського гарнізону ОСОБА-2 підтримав доводи дисциплінарної скарги.
Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, заслухавши доповідача – голову Комісії Грушковського В.Ю., обговоривши результати розгляду висновку про наявність дисциплінарного проступку прокурора та наявні матеріали дійшла згоди про наявність підстав для притягнення Корнюшкина О.М. до дисциплінарної відповідальності та накладення на нього дисциплінарного стягнення з огляду на наступне.
У зв’язку з порушенням правил дорожнього руху працівниками патрульної поліції 3 червня 2017 року зупинений автотранспортний засіб Nissan Qashqai під керуванням Корнюшкина О.М.
Працівниками поліції встановлено, що Корнюшкин О.М. має ознаки алкогольного сп’яніння. 
Корнюшкин О.М. погодився пройти медичне освідування у Сєвєродонецькій міській багатопрофільній лікарні, за результатами якого у останнього зафіксовано рівень стану алкогольного сп'яніння 2,07 проміле, про що було складено довідку № 470 від 3 червня 2017 року.
У зв’язку з цим, щодо Корнюшкина О.М. складено протокол серії БР № 244108 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того винесено постанову серії БР № 478084 про притягнення Корнюшкина О.М. до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 122 КУпАП та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 гривень.
У подальшому, постановою Сєвєродонецького міського суду від 3 липня 2017 року провадження по справі про адміністративне правопорушення стосовно Корнюшкина О.М. про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП закрито на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, у зв’язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення. Вказана постанова набула законної чинності 14 липня 2017 року.
Такими чином,  судом не підтверджено вчинення Корнюшкиним О.М. адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Крім того, постановою Рубіжанського міського суду від 27 липня 2017 року постанова від 3 червня 2017 року про накладення адміністративного стягнення на Корнюшкина О.М. у справі про адміністративне правопорушення за порушення, передбачене частиною 2 статті 122 КУпАП скасована, а дії інспектора поліції щодо її складення визнані незаконними Вказана постанова суду набрала законної сили 21 серпня 2017 року.
Зазначені постанови суду підтвердили відсутність підстав для притягнення Корнюшкина О.М. до адміністративної відповідальності. 
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про прокуратуру» притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності не виключає можливості притягнення його до адміністративної чи кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом.
Враховуючи це, перевірці в межах дисциплінарного провадження підлягали всі обставини вчинення дисциплінарного проступку. За наслідками перевірки встановлено наступне.
Корнюшкин О.М. 2 червня 2017 року приблизно о 22 годині разом із ОСОБА-3, ОСОБА-4, ОСОБА-5 і ОСОБА-6 вечеряли у кафе-барі «Шалє», у місті Сєвєродонецьку. Під час вечері Корнюшкин О.М. вживав алкогольні напої.
Факт вживання підтверджує і сам Корнюшкин О.М. у поясненнях наданих  під час службової перевірки 3 червня 2017 року, а саме: «У ході вечері я особисто вжив 0,5 літра пива та 250 грамів горілки», 4 червня 2017 року, а саме: «Особисто я вжив  алкогольних напоїв 0,5 літра пива та 250 мл. горілки за дві з половиною години», а також у поясненнях наданих 5 жовтня 2017 року під час перевірки у дисциплінарному провадженні: «У ході вечері я вирішив вжити пів літра пива».
Факт вживання Корнюшкиним О.М. спиртного у своїх поясненнях, наданих під час службового розслідування підтвердила і ОСОБА-3. 
Усвідомлюючи факт вживання алкогольних напоїв Корнюшкин О.М. зателефонував ОСОБА-6 з метою прибуття для керування транспортним засобом.
ОСОБА-6 у своїх поясненнях вказав, що 2 червня 2017 року о 21 год. 29 хв. йому на мобільний телефон зателефонував Корнюшкин О.М. та попросив приїхати та допомогти у керуванні автомобілем Nissan Qashqai, оскільки він вжив спиртні напої.
Факт виклику ОСОБА-6 підтвердили ОСОБА-5, ОСОБА-4 та ОСОБА-3.
В подальшому Корнюшкин О.М., ОСОБА-3 та ОСОБА-4 на автомобілі Nissan Qashqai під керуванням ОСОБА-6 рухаючись до більярдної «Шарпей» були зупинені працівниками патрульної поліції.
Враховуючи, що ОСОБА-6 забув водійське посвідчення останній разом із поліцейськими вирушили за місцем його проживання для перевірки наявності вказаного документу. 
У цей час Корнюшкин О.М. розуміючи факт свого перебування у стані алкогольного сп’яніння, з метою, на його думку, уникнення аварійної ситуації пересів за кермо автомобіля Nissan Qashqai та розпочав рух.
Побачивши червоні проблискові маячки автомобіля патрульної поліції Корнюшкин О.М. зупинив автомобіль.
Однак, на вимогу працівників поліції про надання документів Корнюшкин О.М. не відреагував.
Згідно акту огляду цифрового носія інформації – оптичного диску, наданого Управлінням патрульної поліції в містах Сєвєродонецьку, Лисичанську та Рубіжному файлу 20170603080919000278.mov (наявний у матеріалах службового розслідування), який містить відеозапис з камери працівника поліції ОСОБА-7 інспектор просить Корнюшкина О.М. пред’явити документи і знаходитись у автомобілі, на що останній не реагує. Після повторної вимоги пред’явити документи інспектор пропонує Корнюшкину О.М. вийти із автомобіля. Водій не виконує вимогу, у зв’язку з цим інспектор спробував витягнути Корнюшкина О.М. з автомобіля за руку (02:47:05).
Переглядом вказаного відео файлу встановлено, що Корнюшкин О.М. не квапиться виходити, а інспектор попереджає його про можливість застосування фізичної сили та спеціальних засобів – кайданок. Згодом інспектор витягує Корнюшкина О.М. із автомобіля та одягає кайданки утримуючи його на землі.
У своїх поясненнях, наданих під час перевірки у дисциплінарному провадженні, Корнюшкин О.М. зазначив, що він не пручався, а нахилився щоб дістати водійське посвідчення, яке впало під сидіння авто.
Адекватність поведінки Корнюшкина О.М. підтверджується висновком службового розслідування від 3 серпня 2017 року, у якому зазначено, що дослідженням наданих відеозаписів з нагрудних відеокамер інспекторів встановлено, що Корнюшкин О.М. під час спілкування з працівниками патрульної поліції поводився пристойно (стор. 4 висновку).
Враховуючи вищезазначене, а також те, що встановлені в ході дисциплінарного провадження факти та обставини мають значення тільки для прийняття рішень в рамках компетенції Комісії та жодним чином не свідчать про доведеність вини особи у вчиненні адміністративних, правопорушень, Комісія дійшла згоди про наявність дисциплінарного проступку в діях Корнюшкина О.М., які виразились у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння.
Відповідно до пункту 2 Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України № 13 квітня 2017 року № 111 та зареєстрованого в  Міністерстві  юстиції України 16 травня 2017 року за № 623/30491 керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння належить до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру» вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури є підставою для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності. 
Відповідно до статті 21 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів, затвердженого всеукраїнською конференцією прокурорів 27 квітня 2017 року, прокурор зобов’язаний не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний суспільний резонанс. 
Керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння є діями, що шкодять як репутації Корнюшкина О.М. так і авторитету органів прокуратури та можуть викликати негативний суспільний резонанс, а тому їх вчинення є грубим порушенням правил прокурорської етики.
Таким чином, Комісією встановлено, що дисциплінарна скарга про вчинення Корнюшкиним О.М.  дисциплінарного проступку є обґрунтованою. Останній підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності та накладенню дисциплінарного стягнення у зв’язку з наявністю в його діях складу дисциплінарного проступку, а саме: вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури; одноразове грубе порушення правил прокурорської етики (пункти 5, 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру»).
При прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні щодо виду дисциплінарного стягнення Комісією враховуються характер проступку, його наслідки, особа прокурора, ступінь його вини, обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення.
Комісія вважає, що дисциплінарний проступок, який вчинений Корнюшкин О.М. носить характер грубого порушення, що може бути підставою для застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади в органах прокуратури. 
Комісія вважає, що застосування до прокурора дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення з посади в органах прокуратури є найбільш суворим видом дисциплінарного стягнення та його застосування можливе лише у разі, якщо Комісія не знайде підстав для застосування більш м’яких видів дисциплінарних стягнень, передбачених частиною 1 статті 49 Закону України «Про прокуратуру». 
При виборі виду дисциплінарного стягнення щодо Корнюшкина О.М. Комісія виходить з відсутності підстав для накладення більш м’якого стягнення, ніж звільнення з посади в органах прокуратури, оскільки дотримання порушених Корнюшкиним О.М. правил прокурорської етики є очевидним та обов’язковим,  таке порушення не може бути виправдано ніякими обставинами. Вчинений Корнюшкиним О.М. дисциплінарний проступок не сумісний з подальшим заняттям ним будь-якої посади в органах прокуратури. 
На час прийняття рішення, із дня вчинення Корнюшкиним О.М. проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не пройшов.
На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 48-50, 77 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 61-63, 120 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія
 

В И Р І Ш И Л А:
 

Притягнути слідчого військової прокуратури Луганського гарнізону сил антитерористичної операції Корнюшкина Олександра Миколайовича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.
Копію рішення направити Корнюшкину О.М. та військовому прокурору сил антитерористичної операції для застосування накладеного дисциплінарного стягнення.
Рішення Комісії за результатами дисциплінарного провадження може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.
 


Головуючий                                                                                                                    В. Грушковський
Члени комісії:


 

О. Ковальчук

 

С. Погребняк

 

С. Костенко

 

С. Сергійчук

 

С. Нечепоренко

 

В. Шемчук

 

Ю. Піцик

 

В. Юсип