11.10.2017

Рішення №188дп-17


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайки Ігоря В’ячеславовича

 
КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА
КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
№188дп-17

11 жовтня 2017

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайки Ігоря В’ячеславовича


Кваліфікаційно-дисциплінарнакомісія прокурорів у складі: головуючого – Грушковського В.Ю., членів Комісії: Архіпова В.І., Коваленка А.А., Ковальчука О.М., Нечепоренка С.О., Піцика Ю.М., Погребняка С.П., Сергійчука С.О., Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайки Ігоря В’ячеславовича,

В С Т А Н О В И Л А:

 
Чайка Ігор Ігоря В’ячеславовича, (Конфіденційна інформація), в органах прокуратури працює з 2011 року. Наказом прокурора Тернопільської області від 14 січня 2016 року № 51-к  Чайку В.І. призначено на посаду прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області, яку він обіймає по теперішній час.

Зі змісту службової характеристики від 1 серпня 2017 року, наданої прокуратурою Тернопільської області, вбачається, що Чайка І.В. зарекомендував себе ініціативним, старанним та дисциплінованим працівником, до виконання службових обов’язків відноситься сумлінно, до дисциплінарної відповідальності не притягувався. 

До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 30 червня 2017 року надійшла дисциплінарна скарга прокурора Тернопільської області ОСОБА-1 про вчинення прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайкою І.В. дисциплінарного проступку.

У скарзі зазначено, що прокурор Чайка І.В. вчинив кримінальне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 15, пунктом 1 частиною 2 статті 115 КК України.

Автоматизованою системою дисциплінарну скаргу розподілено члену Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Нечепоренку С.О. (протокол розподілу між членами Комісії від 19 липня 2017 року).

Рішенням члена Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів Нечепоренка С.О. від 21 липня 2017 року відкрито дисциплінарне провадження щодо прокурора Чайки І.В.

Прокурор Тернопільської області та прокурор Чайка І.В. своєчасно повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.

Прокурор Чайка І.В. на засідання Комісії повторно не з’явився, про причини неявки заздалегідь не повідомив.

Виходячи з наведеного, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів дійшла згоди щодо можливості розгляду висновку за відсутності прокурора Чайки І.В.

Прокурор Тернопільської області ОСОБА-1 від 5 жовтня 2017 року повідомив про неможливість явитися на засідання Комісії, скаргу підтримав, просив проводити розгляд висновку за відсутності представника прокуратури області.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, заслухавши доповідача – Нечепоренка С.О., обговоривши результати розгляду висновку про наявність дисциплінарного проступку та зібрані у процесі перевірки матеріали, дійшла висновку про наявність підстав для накладення на прокурора Чайку І.В. дисциплінарного стягнення з огляду на таке.

Наказом прокурора Тернопільської області від 29 березня 2017 року № 198к у період з 2 по 15 квітня 2017 року прокурор Чайка І.В. направлений до міста Київ на навчання до Інституту підвищення кваліфікації кадрів Національної академії прокуратури України.

Станом на 3 квітня 2017 року Чайка І.В. на навчання не прибув, на роботу не вийшов, про причину неявки керівництво прокуратури Тернопільської області не повідомив.

Відповідно до інформації Національної академії прокуратури України від 1 серпня 2017 року № 21/1140 у період з 2 по 15 квітня 2017 року Чайка І.В. на навчання до академії не прибув.

1 квітня 2017 року Дубенським відділом поліції ГУ НП в Рівненській області перевірялась можлива причетність Чайки І.В. до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.

У подальшому розслідування кримінального провадження № (Конфіденційна інформація) від 2 квітня 2017 року за фактом умисного вбивства ОСОБА-2 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 115 КК України передано до слідчого відділу прокуратури Рівненської області.

Слідчим в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Рівненської області 4 квітні 2017 року повідомлено про підозру Чайку І.В. у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 15, пунктом 1 частини 2 статті 115 КК України.

До органу досудового розслідування Чайка І.В. з’явився самостійно.
17 липня 2017 року Чайці І.В. повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, відповідно до якої останній вчинив кримінальне правопорушення, передбачене пунктом 1 частиною 2 статті 115 КК України, а саме умисне протиправне заподіяння смерті двом особам.

Як вбачається з підозри, Чайка І.В., працюючи на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області, орієнтовно в період часу з 19 години 30 хвилин по 19 годину 50 хвилин, перебуваючи у житловому будинку за адресою: вул. (Конфіденційна інформація), м. Дубно Рівненської області, на ґрунті особистих неприязних відносин зі своїм батьком – ОСОБА-3 та дружиною останнього – ОСОБА-2, які виникли через розподіл майна та сімейні взаємовідносини, діючи умисно та маючи єдиний умисел на протиправне позбавлення життя двох осіб – ОСОБА-3 та ОСОБА-2, здійснив із невстановленої вогнепальної зброї не менше двох пострілів у життєво важливі органи – ділянку грудної клітки та шию ОСОБА-2, чим спричинив їй тілесні ушкодження, які у відповідності до висновку судово-медичної експертизи № 50 від 3 травня 2017 року, за ознакою небезпеки для життя в момент спричинення відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень.

Від отриманих тілесних ушкоджень, на місці події настала смерть ОСОБА-2.

Відразу ж після заподіяння смерті ОСОБА-2, Чайка І.В., здійснив із невстановленої вогнепальної зброї не менше чотирьох пострілів в життєво важливі органи ОСОБА-3 – голову, груди, живіт, чим спричинив йому тілесні ушкодження у вигляді чотирьох вогнепальних кульових поранень тіла, які, в сукупності, у відповідності до висновку судово-медичної експертизи № 209 від 15 травня 2017 року, були небезпечними для життя в момент спричинення і за цією ознакою відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень.

Продовжуючи свої протиправні дії, спрямовані на позбавлення життя ОСОБА-2, Чайка І.В., діючи умисно, з метою нанесення ОСОБА-3 тілесних ушкоджень, з відносно незначною силою наніс останньому руків’ям вогнепальної зброї, з якої здійснював постріли, не менше двох ударів в тім’яну та лобну ділянки голови, чим спричинив останньому тілесні ушкодження у вигляді чотирьох саден у волосяній частині голови, які, у відповідності до висновку судово-медичної експертизи № 209 від 15 травня 2017 року, класифіковано як легкі тілесні ушкодження.

Після цього Чайка І.В. залишив будинок ОСОБА-3, та сховав знаряддя вбивства з метою неможливості викриття його у вчиненні вказаного кримінального правопорушення та переховування від органу досудового розслідування.

Від отриманих тілесних ушкоджень, ОСОБА-3, незважаючи на надання йому своєчасної, необхідної та кваліфікованої медичної допомоги, помер 14 квітня 2017 у Комунальному закладі «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради. 
Ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області від 4 липня 2017 року до Чайки В.І. застосовано запобіжний захід у виді цілодобового домашнього арешту із застосуванням електронного засобу контролю.

Згідно з ухвали Рівненського міського суду від 6 квітня 2017 року Чайку І.В. відсторонено від займаної посади.

Вказані заходи забезпечення кримінального провадження ухвалами слідчого судді Рівненського міського суду від 27 липня 2017 продовжені до 4 вересня 2017 року.    

28 липня 2017 року обвинувальний акт стосовно Чайки І.В. за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого пунктом 1 частиною 2 статті 115 КК України направлено до Дубенського міськрайонного суду для розгляду по суті.

До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів 7 серпня 2017 року надійшов лист від Чайки І.В. про неможливість явки до члена Комісії, у зв’язку з виконанням ухвали Рівненського міського суду Рівненської області про застосування до нього запобіжного заходу – домашній арешт.

У рамках профілактично-виховної роботи, із Чайкою І.В. періодично проводилися бесіди з метою недопущення неправомірної поведінки та ганебних вчинків у позаслужбовий час та зобов’язано неухильно дотримуватися встановлених вимог, у тому числі при вирішенні сімейно-побутових конфліктів».

Як вбачається з матеріалів розгляду звернення ОСОБА-3 щодо ухилення його сина Чайки І.В. від військового призову, факти, викладені у зверненні, не знайшли свого підтвердження.

Разом з тим, відділом роботи з кадрами прокуратури Тернопільської області з Чайкою І.В. проведено профілактичну бесіду щодо дотримання вимог Закону України «Про прокуратуру», Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури.

Окрім того, стан дотримання службової та виконавської дисципліни, Присяги працівника прокуратури, Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури був предметом обговорення на оперативних нарадах у прокурора області у червні, вересні 2016 року.

Також начальником відділу прокуратури області ОСОБА-4 з Чайкою І.В. проведено профілактичні бесіди, спрямовані на особисте неухильне додержання законів у службовій діяльності, дотримання правомірної поведінки у позаслужбовий час, спокійного вирішення сімейно-побутових конфліктів, у випадку їх виникнення, у законному руслі, що підтверджується довідками про проведення індивідуально-профілактичних бесід від 15 січня 2016 року, 5 липня 2016 року та 27 вересня 2016 року.

На підставі наказу прокурора Тернопільської області від 5 квітня 2017 року № 42, за фактом причетності прокурора відділу прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайки І.В. до вчинення 1 квітня 2017 року вбивства ОСОБА-2 та заподіяння тілесних ушкоджень ОСОБА-3, прокуратурою Тернопільської області проведено службове розслідування.

Відповідно до висновку за результатами службового розслідування від 5 травня 2017 року, затвердженого 5 травня 2017 року прокурором Тернопільської області ОСОБА-1, відомості, які стали підставою для призначення службового розслідування були визнані такими, що підтвердилися. Діями прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайки І.В. порушено вимоги статті 19 Закону України «Про прокуратуру», статті 10, 18 Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, що є ознаками дисциплінарного проступку та відповідно до пунктів 5, 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру» є підставами для дисциплінарної відповідальності.

Крім того, вказана подія набула негативного суспільного резонансу і розголосу у засобах масової інформації як регіонального так і загальнодержавного рівня та завдала шкоди авторитету органів прокуратури України.

Згідно із вимогами пункту 4 частини 4 статті 19 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор зобов’язаний додержуватися правил прокурорської етики, зокрема не допускати поведінки, яка дискредитує його як представника прокуратури та може зашкодити авторитету органів прокуратури.

Відповідно до статті 18 Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, працівнику прокуратури слід не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету прокуратури, викликати негативний громадський резонанс.

Відповідно до пункту 2.1 наказу Генерального прокурора України № 17гн від 22.09.2014 «Про організацію роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України», який діяв на час вчинення Чайкою І.В. діянь, про дисциплінарну відповідальність за які зазначено у дисциплінарній скарзі, до ганебних вчинків, скоєних прокурорами чи слідчими, слід відносити кримінальні, корупційні правопорушення, порушення Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, які дискредитують їх як працівників прокуратури та шкодять авторитету органів прокуратури.

Однак, згідно статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.

З наявних матеріалів вбачається, що факт вчинення кримінального правопорушення не встановлений вироком суду, Чайка І.В. має статус обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення. Таким чином, Комісія не може вирішити питання про можливу дисциплінарну відповідальність Чайки І.В. на підставі пункту 5 статті 43 Закону України «Про прокуратуру», а саме:  вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, до того часу, доки вина Чайки І.В. не буде встановлена обвинувальним вироком суду.

У той же час, з наданих прокуратурою Тернопільської області матеріалів вбачається, що Чайкою І.В. вчинено дисциплінарний проступок, а саме одноразове грубе порушення правил прокурорської етики, що є підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності згідно з пунктом 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру».  

Враховуючи те, що Комісія дійшла висновку, що прокурор Чайка І.В. вчинив дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про прокуратуру», а саме: одноразове грубе порушення прокурорської етики, останній заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Інші обставини, що впливають на обрання виду дисциплінарного стягнення під час перевірки не встановлені.

Враховуючи викладене, прокурор Чайка І.В. заслуговує на накладення на нього дисциплінарного стягнення.

При прийнятті рішення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів враховано характер порушень допущених прокурором Чайкою І.В., їх наслідки, особа прокурора та ступінь його вини.

На підставі викладеного, керуючись статтями 43, 48, 49, 77 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 61-63, 120, 125 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія

В И Р І Ш И Л А:

Накласти на прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Тернопільської області Чайку Ігоря В’ячеславовича дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.   

Копію рішення направити Чайці І.В. та прокурору Тернопільської області для застосування до прокурора накладеного дисциплінарного стягнення.

Рішення може бути оскаржене прокурором до адміністративного суду протягом одного місяця з дня отримання поштою його копії.

Особі, яка подала дисциплінарну скаргу про вчинення прокурором дисциплінарного проступку, надати дозвіл на оскарження рішення до Вищої ради правосуддя.

 

Головуючий                                                                                   В. Грушковський
Члени комісії:


 

В. Архіпов

 

Ю. Піцик

 

А. Коваленко

 

С. Погребняк

 

О. Ковальчук

 

С. Сергійчук

 

С. Нечепоренко

 

В. Юсип