13.09.2017

Рішення №104дп-17


Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюка О.Б.

 
КВАЛІФІКАЦІЙНО-ДИСЦИПЛІНАРНА
КОМІСІЯ ПРОКУРОРІВ

РІШЕННЯ
№104дп-17

13 вересня 2017

Київ

Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюка О.Б.


Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів у складі: головуючого  – Грушковського В.Ю., членів Комісії – Архіпова В.І., Коваленка А.А., Костенка С.К., Піцика Ю.М.,  Погребняка С.П.,  Сергійчука С.О., Шемчука В.В., Юсипа В.В., розглянувши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюка О.Б.,

В С Т А Н О В И Л А :

Вишиванюк Олег Богданович, (Конфіденційна інформація), в органах прокуратури працює з 13 березня 2008 р. Наказом прокурора Івано-Франківської області від 11 жовтня 2016 р. Вишиванюка О.Б. призначено на посаду прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Івано-Франківської області. Наказом прокурора Івано-Франківської області від 11 квітня 2017 р. Вишиванюку О.Б. надано відпустку для домашнього догляду за дитиною з 12 квітня 2017 р. по 11 квітня 2018 р.

За інформацією прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюк О.Б.  за час роботи в органах прокуратури зарекомендував себе позитивно.

Вишиванюк О.Б. прийняв Присягу працівника прокуратури 4 лютого 2011 р. З Кодексом професійної етики та поведінки прокурорів ознайомлений 25 грудня 2012 р.

За сумлінну службу в органах прокуратури Вишиванюк О.Б. заохочувався Генеральним прокурором України, наказом № 225зк від 15.08.2014 оголошено подяку Генерального прокурора України, наказом № 478к від 23.06.2015 в порядку заохочення присвоєно класний чин радника юстиції. Дисциплінарних стягнень немає.

До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (далі – Комісія) 29 червня 2017 р. надійшла дисциплінарна скарга прокурора Івано-Франківської області Стратюка О.М. про вчинення дисциплінарних проступків прокурором відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні  прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюком О.Б. Підставами для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності у дисциплінарній скарзі є  вчинення дій, що порочать звання прокурора, порушення правил прокурорської етики та порушення встановленого законом порядку подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.

Автоматизованою системою розподілу дисциплінарних скарг для вирішення питання про відкриття дисциплінарного провадження дисциплінарна скарга 19 липня 2017 р. розподілено за членом Комісії  Погребняком С.П.

Рішенням члена Комісії  Погребняка С.П. від 31 липня 2017 р. відкрито дисциплінарне провадження № 11/2/4-55дс-53дп-17 щодо прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюка О.Б.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 р. № 1697-VII (далі – Закон України «Про прокуратуру») дисциплінарним провадженням є процедура розгляду Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів дисциплінарної скарги, в якій містяться відомості про вчинення прокурором дисциплінарного проступку.

Прокурор Івано-Франківської області Стратюк О.М. та прокурор Вишиванюк О.Б. своєчасно повідомлені про час та місце проведення засідання Комісії.

Прокурор Івано-Франківської області листом від 07.09.2017 № 11-789вих.-17 просив розглянути питання за відсутності представника прокуратури.

Виходячи з наведеного, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів дійшла висновку про можливість розгляду висновку за відсутності прокурора Івано-Франківської області.

Прокурор Вишиванюк О.Б. на засідання Комісії вдруге не з’явився, пояснення не надав, про причини неявки не повідомив.

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів, заслухавши доповідача, обговоривши результати розгляду висновку про наявність дисциплінарного проступку та зібрані у процесі перевірки матеріали, дійшла висновку про наявність підстав для накладення на прокурора Вишиванюка О.Б. дисциплінарного стягнення з огляду на таке.

Заслухавши доповідача – члена Комісії Погребняка С.П., дослідивши матеріали перевірки, вивчивши висновок про наявність дисциплінарного проступку прокурора та відомості, отримані Комісією під час розгляду висновку про наявність дисциплінарного проступку прокурора, Комісія встановила такі обставини.

Вишиванюк О.Б., 22 квітня 2017 р., біля 22.30 год., рухаючись на автомобілі марки Hyundai Elantra, державний номерний знак (Конфіденційна інформація), власником якого є його мати, Вишиванюк О.Б., по вул. Мазепи м. Івано-Франківськ був зупинений працівниками поліції у зв’язку із порушенням вимог Правил дорожнього руху (неосвітлений задній номерний знак). За цим фактом стосовно Вишиванюка  О.Б. був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Під час з’ясування обставин вчинення правопорушення працівниками поліції було запропоновано Вишиванюку О.Б. пройти тест на наявність алкоголю у крові, на що останній не погодився, у зв’язку з чим стосовно нього складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою ст. 130 КУпАП (відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння).

Наказом прокурора Івано-Франківської області № 285к від 10 травня 2017 р. призначено службове розслідування, висновком якого від 09 червня 2017 р. встановлено, що факт грубого порушення Вишиванюком О.Б. вимог підпункту «б» пункту 3 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 19 Закону України «Про прокуратуру», статті 18 Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, схваленого Всеукраїнською конференцією працівників прокуратури 28 листопада 2012 р., мав місце.

Опитаний в ході службової перевірки Вишиванюк О.Б. підтвердив факт складення 22 квітня 2017 р. стосовно нього протоколів про адміністративні правопорушення. Вишиванюк О.Б. визнав вину у вчиненні  правопорушення, передбаченого частиною шостою ст. 121 КУпАП та надав копію квитанції № ПН 1969838 від 04.05.2017 про сплату ним штрафу за вказане адміністративне правопорушення.

Водночас Вишиванюк О.Б. заперечив факт перебування у стані алкогольного сп’яніння під час його зупинки 22 квітня 2017 р. працівниками поліції. Пояснив, що тест на вміст алкоголю фізично не мав змоги пройти, оскільки з ним в автомобілі перебувала його малолітня донька. Упродовж двох годин після вказаної події він звернувся в обласний наркологічний диспансер з метою проходження незалежного вказаного тесту. Однак працівники диспансеру йому відмовили, мотивуючи тим, що працівники поліції, які його зупиняли, вже їх повідомили про цей факт і за таких обставин вони не можуть провести цей тест.

Наступного дня з метою захисту своїх прав він звернувся в Івано-Франківську міську клінічну лікарню, де комісією медичних працівників з дотриманням усіх нормативних вимог у нього було здійснено забір крові, яку в подальшому направлено для проведення дослідження до Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру. Крім того, Вишиванюк О.Б. надав копію результату токсичного дослідження № 772 від 25.04.2017, проведеного клініко-діагностичною (токсилогічною) лабораторією Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру, згідно з яким біологічний матеріал (кров) відібрано у Вишиванюка О.Б. 23 квітня 2017 р. о 13.30 год., за результатами чого етанолу в крові не виявлено.

В ході перевірки, яка проводилась за дисциплінарною скаргою членом Комісії, Вишиванюку О.Б. запропоновано скористатись своїм правом щодо надання пояснень, однак останній своїми правами не скористався, пояснення члену Комісії не надав.

Під час перевірки, яка проводилась за дисциплінарною скаргою членом Комісії, до Коломийського міжрайонного суду Івано-Франківської області направлено запит в порядку частини шостої ст. 46 Закону України «Про прокуратуру» щодо надання інформації про результати розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного у відношенні Вишиванюка О.Б. На зазначений запит отримано постанову судді Коломийського міжрайонного суду Івано-Франківської області від 14 липня 2017 (справа № 344/5642/17, провадження № 3/346/1040/17) якою Вишиванюк О. Б. був визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 130 КУпАП.

 Крім цього, вина Вишиванюка О.Б. у вчиненні дисциплінарного проступку також підтверджується:

- поясненнями опитаних у ході службової перевірки інспекторів патрульної поліції роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківську Департаменту патрульної поліції ОСОБА-1, ОСОБА-2, ОСОБА-3 та заступника командира зазначеної роти ОСОБА-4;

- копією оглянутого в ході службової перевірки відеозапису від 22.04.2017, із нагрудних відеореєстраторів інспекторів роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції у м. Івано-Франківськ Департаменту патрульної поліції, під час якого факт відмови Вишиванюка О.Б. від проходження тесту на алкогольне сп’яніння за допомогою алкотестера «DragerAlkotest» та від проїзду в Івано-Франківський обласний наркологічний диспансер для проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння знайшов своє підтвердження;

- поясненням опитаної у ході службової перевірки лікаря нарколога Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру ОСОБА-5, яка пояснила, що з 8.00 год. 22 квітня 2017 року до 8.00 год. 23 квітня 2017 року до  обласного наркологічного диспансеру для проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного сп’яніння громадянин Вишиванюк О.Б. не звертався. Працівники поліції про відмову водія Вишиванюка  О.Б. проходити обстеження на алкотестері їй не повідомляли. На запитання, чи є об’єктивними результати аналізів та чи визначать вони ступінь і наявність сп’яніння, якщо відбір біологічного матеріалу – крові проводився через 15 годин після того, як особі запропонували пройти таке обстеження, пояснила, що такі дослідження будуть нікчемними. В залежності від кількості вжитого алкоголю, від особи, яка вживала алкоголь (стан її здоров’я, вага тіла тощо), аналізи можуть показати відсутність слідів алкоголю і через 3 – 4 години з часу споживання.

- копією інформації Івано-Франківського обласного наркологічного диспансеру від 19.05.2017 № 01-7/348, відповідно до якої Вишиванюк О.Б. 22.04.2017 для проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного сп’яніння в обласний наркологічний диспансер не звертався.

Під час проведення службової перевірки також встановлено факт невідображення Вишиванюком О.Б. у деклараціях особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2015 та 2016 роки даних про користування транспортним засобом Hyundai Elantra, 2012 року випуску, державний номерний знак (Конфіденційна інформація).

Згідно з інформацією регіонального сервісного центру МВС в Івано-Франківській області, транспортний засіб Hyundai Elantra, 2012 року випуску, номер кузова (Конфіденційна інформація), 19.02.2014 поставлено на облік власником ОСОБА-6 (мати Вишиванюка О.Б.). На підставі заяви ОСОБА-6 від 07.10.2014 Вишиванюку О.Б. надано тимчасовий реєстраційний талон на право користування вищевказаним транспортним засобом.

Факт користування Вишиванюком О.Б. транспортним засобом Hyundai Elantra, д.н.з. (Конфіденційна інформація), підтверджується вчиненням ним 22.04.2017 під час керування зазначеним автомобілем адміністративного правопорушення.

Управлінням захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України надано інформацію від 01.06.2017 № 5159/39-108/01-17 про те, що Вишиванюк О.Б. 18.06.2016 перетинав кордон у пункті пропуску «Порубне» на транспортному засобі з д.н.з. (Конфіденційна інформація) та на цьому ж транспортному засобі 27.06.2016 здійснив в’їзд на територію України. Згідно з базам даних «НАІС ДДАІ» МВС України станом на 19.05.2017 державний номерний знак (Конфіденційна інформація) зазначений з 19.02.2014 за транспортним засобом Hyundai Elantra, 2012 року випуску, № кузова (Конфіденційна інформація).

  Згідно з вимогами підпункту «б» пункту 3 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості щодо транспортних засобів, які належать суб’єкту декларування або членам сім''ї на праві приватної власності або перебувають в його володінні або користуванні.

Відповідно до пункту 12 Роз’яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 11.08.2016 № 3, Закон передбачає обов’язок зазначити в декларації об’єкти, які належать суб’єкту декларування або членам сім''ї на праві користування.

Ухвалюючи рішення, Комісія виходить з таких мотивів.

Верховною Радою України як органом законодавчої влади з метою посилення відповідальності водіїв неодноразово вносились відповідні зміни до статті 130 КУпАП. Транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки, а тому на водія покладається величезна відповідальність не тільки за своє життя, а й за життя пішоходів та цілісність майна інших громадян. Незважаючи на широкий суспільний резонанс, водії, які керували в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, нерідко прагнуть уникнути належного адміністративного покарання. Такий факт був установлений в ході дисциплінарного провадження щодо Вишиванюка О.Б.

Відповідно до Порядку організації роботи з питань внутрішньої безпеки в органах прокуратури України, затвердженого наказом Генеральної прокуратури України від 13 квітня 2017 р. № 111 та зареєстрованого в  Міністерстві  юстиції України 16 травня 2017 р. за  № 623/30491, до дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, у чесності та непідкупності органів прокуратури, належать керування транспортними засобами у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння або відмова від проходження огляду з метою виявлення стану сп’яніння та ненадання документів, які підтверджують, що прокурор не перебував у такому стані.

Стаття 18 Кодексу професійної етики та поведінки працівників прокуратури, схваленого Всеукраїнською конференцією працівників прокуратури 28 листопада 2012 р.,  наголошує на недопущенні поведінки, що може зашкодити репутації. Зокрема Кодекс передбачає, що працівнику прокуратури слід не допускати дій, висловлювань і поведінки, які можуть зашкодити його репутації та авторитету  прокуратури, викликати негативний громадський резонанс.

Комісія виходить з того, що факт відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп''яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є діями, які зашкоджують як його репутації, так і авторитету органів прокуратури, викликають негативний громадський резонанс, а тому їх вчинення є грубим порушенням правил прокурорської етики.

Відповідно до п.п. 1, 3 Керівних принципів, що стосуються державних обвинувачів,  які прийняті восьмим конгресом Організації об’єднаних націй з попередження злочинності та поводженню з правопорушниками (Гавана, Куба, 27 серпня – 7 вересня 1990 р.)  особи, відібрані для здійснення судового переслідування, повинні мати високі моральні якості та здібності, а також відповідну підготовку та кваліфікацію. Особи, які здійснюють судове переслідування, будучи найважливішими представниками системи відправлення кримінального правосуддя, завжди повинні зберігати честь та гідність своєї професії.

З викладеного Комісія робить висновок, що вчинення прокурором дій, які шкодять авторитету прокуратури, свідчить також про нанесення ним шкоди честі та гідності прокурорської професії, про його невідповідність вимогам щодо наявності високих моральних якостей.

Оцінюючи ступінь вини, Комісія дійшла висновку, що дисциплінарний проступок вчинений умисно, тобто Вишиванюк О.Б. усвідомлював протиправний характер своїх дій чи бездіяльності, передбачав їхні шкідливі наслідки і свідомо допускав настання цих наслідків.

Таким чином, під час дисциплінарного провадження Комісією встановлено, що дисциплінарна скарга прокурора Івано-Франківської області Стратюка О.М. про вчинення прокурором відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні  прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюком О.Б. дисциплінарних проступків є обґрунтованою. Вишиванюк О.Б. підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності та накладенню дисциплінарного стягнення у зв’язку з наявністю в його діях складу дисциплінарного проступку, а саме: грубого порушення правил прокурорської етики, вчинення дій, що порочать звання прокурора і можуть викликати сумнів у його об’єктивності, неупередженості та незалежності, а також у чесності та непідкупності органів прокуратури (п.п. 5, 6 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру»).

Ураховуючи, що під час перевірки не вдалося встановити користування Вишиванюком О.Б. на 31 грудня 2015 р. і 31 грудня 2016 р. транспортним засобом Hyundai Elantra, 2012 року випуску, державний номерний знак (Конфіденційна інформація), неможливо констатувати порушення ним встановленого законом порядку подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, тобто порушення вимог п. 4 частини першої ст. 43 Закону України «Про прокуратуру».

Із дня вчинення Вишиванюком О.Б. проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування прокурора у відпустці, річний строк для накладення дисциплінарного стягнення не минув.

При прийнятті рішення Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів враховані характер порушень, допущених прокурором             Вишиванюком О.Б., їхні наслідки, особа прокурора та ступінь його вини.

Комісія вважає, що дисциплінарний проступок, який вчинений Вишиванюком О.Б., має характер грубого порушення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 43, 47–50, 77 Закону України «Про прокуратуру», пунктами 115-127 Положення про порядок роботи Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Комісія
 

В И Р І Ш И Л А:

 Притягнути прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні  прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюка Олега Богдановича до дисциплінарної відповідальності та накласти на нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення з посади в органах прокуратури.

Копію рішення направити прокурору Івано-Франківської області для застосування до прокурора накладеного дисциплінарного стягнення.

Копію рішення направити прокурору відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтримання державного  обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Івано-Франківської області Вишиванюку О.Б.

Рішення Комісії за результатами дисциплінарного провадження може бути оскаржене прокурором, щодо якого воно прийняте, до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя протягом одного місяця з дня вручення йому чи отримання ним поштою копії рішення.


Головуючий                                                                   В. Грушковський


Члени Комісії:

               В. Архіпов                                                         Ю. Піцик 

               А. Коваленко                                                   С. Сергійчук

               С. Костенко                                                       В. Шемчук

               С. Погребняк                                                   В. Юсип